Naciśnij ESC aby zamknąć

“Czyścili” konta klientów banku

Szczecińscy policjanci zatrzymali 3 osoby, które w ciągu kilku miesięcy “wyczyściły” konta klientów Banku na sumę około 150 tys. zł. Przestępcy posługiwali się podrobioną stroną banku Policjanci ustalają na jaką skalę działali. Straty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Do klientów jednego ze szczecińskich banków przychodziła wiadomość z podrobioną stroną banku, w której to bank rzekomo zwraca się z prośbą do swojego klienta w celach uaktualnienia danych – podanie hasła dostępu do konta i podanie kilku numerów identyfikacyjnych klienta.

Informacje te wysyłane przez klientów nie docierały do banku, tylko do oszustów-hakerów, którzy przy pomocy uzyskanych haseł i kodów “wchodzili” na prawdziwe konta klientów banku i przelewali wszystkie dostępne pieniądze na konta tzw. “słupów” (legalnie założone) w tym samym banku. W jednym z banków w Szczecinie można wybrać jednorazowo 30 tys. zł. Przestępcy nie przelewali więcej niż 30 tys., aby wybrać całą kwotę jednorazowo.

Takim sposobem “wyczyszczono” około 20 kont z banku na terenie Szczecina. Oszuści mogli również ściągać pieniądze z kont klientów innych banków.

Według policjantów w ten sposób wypłacono około 150 tys. zł. Funkcjonariusze z grupy operacyjno-śledczej sprawdzają z ilu kont na terenie całej Polski zniknęły pieniądze, straty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Trzy zatrzymane osoby do tej sprawy to 21-letni Adam Ch., 32-letni Emil A. i 25-letnia Beata K. usłyszały zarzuty oszustwa internetowego i kradzieży. Za popełnione przestępstwa grozi im do 5 lat więzienia. Policjanci pracują nad zatrzymaniem osób kierujących całym nielegalnym procederem.

Policjanci zwracają się z prośbą do klientów wszystkich banków – nie tylko w Szczecinie o sprawdzenie kont internetowych, czy bez ich wiedzy nie zostały dokonane transakcje na ich kontach. Ponadto, jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności stron bankowych prosimy o kontakt z policją w Szczecinie.

Telefon kontaktowy 091 82 13 840, 091 82 13 855 lub nr 997.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.