Naciśnij ESC aby zamknąć

Cyberwojna, przegląd informacji o atakach

16 lipca br. media obiegła informacja o możliwym cyberataku Rosji na Polskę. Firma G DATA Software, producent oprogramowania antywirusowego, zgromadziła dostępne informacje na temat działań obronnych państw w sieci oraz przykłady wykrytych cyberataków.

Ataki rosyjskich nacjonalistów

W 2007 i 2008 roku doszło do serii ataków na serwery na Ukrainie, Litwie i w Estonii. Ataki najprawdopodobniej miały związek z przyjętymi w tych krajach ustawami zakazującymi wykorzystywania symboli związku radzieckiego. Cyberprzestępcy zaatakowali strony internetowe, umieszczając na nich czerwone flagi z sierpem i młotem. Choć atakujący łączyli się przez serwery niemieckie, przedstawiciele rządów zaatakowanych krajów nieoficjalnie oskarżyli Kreml o zainicjowanie całej akcji. Sprawę badali specjaliści z NATO, którzy potwierdzili zorganizowany charakter działań.

Chińskie ataki na komputery niemieckiego rządu

„Der Spiegel” poinformował, że w czasie ubiegłorocznej wizyty Angeli Merkel w Chinach dokonano hakerskich ataków na komputery niemieckiego rządu. Przestępcami, dokonującymi włamania mieli być hakerzy pracujący na zlecenie chińskiej armii. Premier Chin Wen Jiabao, jeszcze w czasie wizyty kanclerz Niemiec, odrzucił zdecydowanie zarzuty niemieckiej prasy, mimo że ślady pozostawione na niemieckich komputerach (m. in. w biurze Angeli Merkel i w resorcie spraw zagranicznych) zdaniem ekspertów jednoznacznie prowadziły do chińskich sił zbrojnych.

Chińskie ataki na komputery brytyjskiego rządu

Również rząd Wielkiej Brytanii oskarżył Chiny o atak ważnych brytyjskich systemów komputerowych, w tym również należących do korporacji finansowych i banków. Zdaniem MI5 atak dotknął 300 placówek związanych ze strategicznymi działami brytyjskiej gospodarki. Ataki początkowo prowadzone jako regularne sondowania sieci, dość szybko przerodziły się w typowe działania szpiegowskie dotyczące sfery technicznej i wojskowej, ale również politycznej i ekonomicznej. Dyplomatycznymi reperkusjami wydarzenia była zapowiedź premiera Gordona Browna dotycząca jego wizyty w Chinach, w celu wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec takich praktyk w bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami chińskich władz.

Strategia obronna Francji

W czerwcu 2008 r. prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił pierwszą od 1994 r. (czyli od zmiany doktryny po zakończeniu zimnej wojny) Białą księgę dotyczącą obronności i bezpieczeństwa kraju do 2020 r. Główne tezy dokumentu uznają bezpośrednie zagrożenie przez zbrojną agresją ze strony państw trzecich za bardzo mało prawdopodobne, natomiast zwracają uwagę na zagrożenia atakami terrorystycznymi z użyciem broni biologicznej, chemicznej oraz jądrowej.

W powyższym dokumencie najwyższy priorytet uzyskało jednak bezpieczeństwo informatyczne, gównie z racji doświadczenia już tego rodzaju ataków na instytucje państwowe w przeszłości. Co więcej Biała księga postuluje nie tylko konieczność podejmowania działań defensywnych, ale również ofensywnych umiejętności armii francuskiej w zakresie cyberwojny. Jest to naturalne jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność kontrolowania również przestrzeni kosmicznej i zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonujących tam satelitów, stanowiących jeden z kluczowych elementów infrastruktury XXI wieku.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.