Naciśnij ESC aby zamknąć

Co o Windows Vista sądzą eksperci bezpieczeństwa?

Za niespełna dwa miesiące na półkach sklepowych pojawi się system Windows Vista – następca Windows XP. Serwis SecurityFocus przeprowadził wywiady z przedstawicielami znanych dostawców oprogramowania zabezpieczającego, by opowiedzieli, co sądzą o wyższości nowego systemu nad poprzednikiem w ujęciu aspektów bezpieczeństwa.

Carmen Maierean (BitDefender Product Manager): ”Windows Vista z punktu widzenia zabezpieczeń przewyższa Windows XP głównie z uwagi na nowy system zarządzania prawami, który zapobiega pracy nieautoryzowanym aplikacjom z przywilejami administracyjnymi. Tym niemniej klient musi wziąć pod uwagę, że nowoprzygotowany system operacyjny nie ochroni go przed złośliwym oprogramowaniem czy hakerami i zalecane jest odpowiednie, zintegrowane rozwiązanie bezpieczeństwa.”

Mikko H. Hypponen (Chief Research Officer w F-Secure): ”Vista nie będzie wypuszczona dla klientów indywidualnych w czasie świąt Bożego Narodzenia. Zatem ludzie nie mogą kupić na święta komputerów z Vistą nawet jeżeli bardzo by tego chcieli. Jeżeli chcesz kupić system z dość małą ilością luk zabezpieczeń, wyposaż się w maszynę z Ubuntu, OSX, FreeBSD lub SuSE.”

Carmen Carole Theriault (Senior Security Consultant w Sophos): ”Dla przeciętnego domowego użytkownika Vista jest dobrym wyborem. Uwzględniono w niej parę wyśmienitych usprawnień zabezpieczeń, które sprawią, że ataki na te maszyny będą o wiele bardziej trudne dla hakerów i twórców złośliwego oprogramowania. Oczywiście pierwsze wydanie może wymagać kilku małych szlifów, ale pomimo tego system będzie o wiele bardziej bezpieczny niż XP.” Carmen dodała także: ”Vista może budzić niepokój tych, którzy chcieliby korzystać ze starszych aplikacji (niektóre z nich nie będą domyślnie działały na Viście), aczkolwiek użytkownicy muszą wyważyć argumenty przemawiające za posiadaniem lepszych, zintegrowanych zabezpieczeń z działaniem starszych aplikacji. Użytkownicy XP, którzy początkowo czują dystans do pracy z Vistą, będą chcieli upewnić się, że zainstalowany został dodatek SP2 na ich komputerach. Dodatek SP2 bowiem oferuje znacznie lepsze bezpieczeństwo systemu niż w przypadku jego braku.”

Olga Kobzareva (Head of Corporate Communications w Kaspersky): “Z punktu widzenia bezpieczeństwa z pewnością Windows Vista niesie ze sobą kilka udoskonaleń, które sprawiają, że jest on bardziej bezpieczny niż Windows XP SP2. Jednakże nadal nie można go nazwać systemem operacyjnym bezpiecznym w 100% i musimy przypomnieć użytkownikom, którzy migrują z XP do Visty, że nie oznacza to, że nie ma potrzeby już używać oprogramowania antywirusowego. Windows Vista nadal będzie wymagał zainstalowanego osobnego rozwiązanie antywirusowego.”

Źródło: CentrumXP, SecurityFocus

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.