Naciśnij ESC aby zamknąć

Brudna wojna w Open Source?

Włamywacz wykasował zawartość bazy MySQL projektu Beryl, niszcząc stronę www projektu – ataku dokonał członek społeczności projektu Compiz.

Atak miał miejsce drugiego stycznia, włamywacz wykasował dane niezbędne do funkcjonowania strony www projektu Beryl, blogów programistów oraz berylowej wiki. Bez większych problemów działa forum projektu.

Wszystko wskazuje na to, że atakujący uzyskał od uczestnika projektu Beryl dane dostępowe do konta phpMyAdmin z ograniczonymi uprawnieniami, udało mu się jednak wykorzystać je do wykasowania tabel. Włamywacz nie ukrył w żaden sposób swojego IP, dlatego też wyśledzenie go za pomocą logów było sprawą prostą.

Liderzy projektu Compiz współpracowali z Berylem w celu ustalenia sprawcy; zaoferowali także pełną pomoc w przyszłości. Zaapelowali też do członków swojej społeczności, by konflikt między projektami – Beryl to fork Compiza – nie przekładał się na tego rodzaju niegodne działania.

Logi ze zdarzenia mają zostać udostępnione publicznie. Nie znane są jeszcze działania, jakie zostaną podjęte w stosunku do włamywacza, który tłumaczy swoje czyny frustracją. Jeśli sprawa zostanie zgłoszona na policję, atakującemu grozi do roku więzienia. Sprawca przyznał się do winy.

Beryl to projekt oparty na menadżerze okien Compiz firmy Novell. Wywodzi się on z gałęzi społecznościowej Compiz-Quinnstorm i aktualnie jest w pełni niezależnym akceleratorem pulpitu. Aplikacja oferuje m. in. wyświetlane takich efektów jak pulpit w postaci trójwymiarowej kostki sześciennej, którą można dowolnie konfigurować (przezroczystość, grafiki, wielkość, przybliżenie itp.), segregację okienek i wyświetlanie ich w postaci miniaturek po różnorodną animację takich czynności jak minimalizacja, otwieranie czy przesuwanie po pulpicie okien programów.

Źródło: LinuxLookup, ITbiznes

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.