Naciśnij ESC aby zamknąć

Bomba atomowa w czeskiej TV

45 tys. widzów, którzy oglądali w niedzielę rano kanał drugi Czeskiej Telewizji ČT, zobaczyło efektowny wybuch bomby. Zainscenizowali go hakerzy, którzy włamali się do telewizyjnych komputerów.

Wybuch był na szczęście fikcyjny. Hakerzy wmontowali atomowy grzyb w panoramę czeskich Karkonoszy.

– Nie jesteśmy żadną grupą terrorystyczną, nie chcieliśmy też nikogo zastraszyć – napisali na swojej stronie internetowej członkowie grupy “Ztohoven” (w wolnym tłumaczeniu “Ztegotam”).

– Tych, których emisja śmiertelnie wystraszyła, przepraszamy – mówił w poniedziałek rzecznik i performer grupy Zdenek Dostal.

“Ztohoven” zapowiada jednak, że nie zamierza zaniechać kolejnych akcji. W dodatku – według zasad, które przyjęła grupa – każda akcja musi być większa i bardziej spektakularna niż poprzednia – wyjaśnia założyciel “Ztohoven”, artysta Roman Týc.

“Grupa napadła na przestrzeń medialną, by podważyć jej prawdziwość. Chcemy zwrócić uwagę na możliwość zastąpienia obrazu świata realnego medialnym” – brzmi fragment oświadczenia grupy.

Za swoją artystyczną inicjatywę teraz członkowie grupy mogą stanąć przed sądem. Grozi im do pięciu lat więzienia. – Zdajemy sobie sprawę z możliwej kary i z taką świadomością podejmowaliśmy tę inicjatywę – mówi Zdenek Dostál.

Według rzecznika Czeskiej Telewizji Martina Krafla, od poniedziałku sprawę bada policja. Sama telewizja planuje złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Będzie się domagać odszkodowania za naruszenie przekazu telewizyjnego.

Grupa “Ztohoven” nie ujawnia nazwisk członków, ani konkretnego programu. Według Dostala zrzesza około 100 młodych ludzi, których celem jest zwrócenie uwagi obywateli na aktualne problemy społeczne.

Źródło: TVN24

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.