Naciśnij ESC aby zamknąć

Błąd w firmware dysków SCSI IBM-a

Jak donosi opublikowany w poniedziałek zbiór poprawek i sterowników do serwerów IBM została wykryta poważna luka w mikrokodzie (firmware) dysków SCSI.

Idąc za informacją którą podaje IBM w dokumencie MIGR-4GSU4F z dnia 21/07/2006 niektóre dyski SCSI przedwcześnie sygnalizują, że są uszkodzone. Doświadczalnie na przełomie ostatnich wydarzeń spostrzegłem, iż kontroler RAID pokazuje, że dyski są uszkodzone, mimo, że w rzeczywistości tak nie jest. Przełączenie z poziomu oprogramowania ServeRAID Manager “uszkodzonego” dysku w stan on-line najczęściej pomaga w rozwiązaniu problemu, jednak sam bug jest procesem powtarzalnym.
Szczególne znaczenie ma to w przypadku konfiguracji opartych o rozwiązanie RAID 5 gdzie istnieje możliwość, że dysk oznaczony jako uszkodzony będzie zasypywał informacjami o błędach kontroler RAID, co skutkuje sygnalizacją o uszkodzeniu kolejnych dysków, a w najgorszym wypadku rozpadnięciem się dysku logicznego (z powodu niepełności macierzy).

IBM natychmiast udostępnił zbiór poprawek. Płytka ISO z upgrade firmware dostępna jest pod adresem:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-4GSU4F

Aby dokonać aktualizacji wystarczy przy jej pomocy zabootować serwer. Zawarte oprogramowanie samo sprawdzi czy dyski które posiadamy w systemie wymagają upgrejdu i czy pasują do listy oznaczonych jako podatne na bug. Ustrzega to użytkownika przed dylematem “czy moje dyski też są zagrożone”.

Od wielu lat do pobrania ze stron IBM jest oprogramowanie UpdateExpress, które to monitoruje które mikrokody w systemie jak i które sterowniki nie są aktualne i je aktualizuje.

Więcej informacji o oprogramowaniu UpdateExpress możemy uzyskać z dokumentu MIGR-54034 dostępnego pod poniższym linkiem:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-54034

Natomiast obrazy płyt do pobrania są ze strony:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/MIGR-53046.html

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.