Naciśnij ESC aby zamknąć

Bezpieczne prezenty na Dzień Kobiet i nie tylko: Poradnik

Nowoczesna technologia znacznie ułatwia nam życie w dzisiejszym zabieganym świecie. W wyniku tego większość z nas wybiera i kupuje prezenty z okazji Dnia Kobiet za pośrednictwem Internetu. Niezaprzeczalna wygoda takiego podejścia idzie jednak w parze z zagrożeniami, które czyhają nawet na doświadczonych użytkowników komputerów.

Podczas kupowania prezentu online warto dopilnować, aby nie spotkało nas później rozczarowane. Jeżeli nie będziemy ostrożni, może się zdarzyć, że dodatkowo zrobimy prezent cyberprzestępcom, którzy bardzo się ucieszą, na przykład, z danych dotyczących naszych kart kredytowych.

Niebezpieczeństwa czające się w Internecie to nie mit, a ich liczba ciągle wzrasta. Każdego dnia eksperci z Kaspersky Lab identyfikują ponad 35 000 nowych zagrożeń internetowych. Obejmują one szkodliwe programy przechwytujące hasła oraz dane dotyczące kart kredytowych, które mogą narazić użytkownika na straty, zaszkodzić jego wiarygodności kredytowej, a nawet zniszczyć reputację.

Wskazówki, jak dokonywać bezpiecznych zakupów online, nie tylko na Dzień Kobiet:

1. Jeżeli masz wątpliwości, wybierz inny sklep

W Internecie istnieje wiele sklepów, które wprawdzie są niewielkie, ale godne zaufania. Miej się jednak na baczności szczególnie, gdy jakiś sklep online wysyła towar tylko po dokonaniu przez klienta płatności z góry, nie podaje informacji, gdzie znajduje się jego siedziba, lub próbuje zwabić Cię wyjątkowo niskimi cenami.

2. Pilnuj swojej karty kredytowej

Dane dotyczące Twojej karty kredytowej wprowadzaj tylko na stronach wykorzystujących szyfrowanie SSL. Adresy takich stron rozpoczynają się od ciągu znaków ‘https://’. Ponadto, w przeglądarce powinien wyświetlić się symbol zamkniętej kłódki. Oznacza to, że transmisja Twoich danych jest chroniona, jednak nie gwarantuje, że sklep będzie właściwie z nimi postępował. Regularnie sprawdzaj wyciągi z konta, którego używasz do płatności online. Rozważ także założenie specjalnego subkonta przeznaczonego do zakupów w Internecie, jeżeli Twój bank oferuje taką usługę.

3. Używaj silnych haseł do kont na serwisach umożliwiających zakupy online

Większość takich serwisów umożliwia klientom stworzenie osobistego konta użytkownika. W przypadku skorzystania z tej opcji, warto wybrać hasło, którego nie da się łatwo złamać, szczególnie gdy sklep przechowuje również dane dotyczące Twojej karty kredytowej.

4. Nie wierz e-mailom, które straszą, nakazując kliknięcie odsyłacza

Są to najczęściej wiadomości phishingowe, które zwykle pochodzą rzekomo od PayPala, eBay’a, Allegro lub banku i ostrzegają Cię, że jeśli nie potwierdzisz swojej nazwy użytkownika lub hasła, Twoje konto zostanie zawieszone. W żadnym wypadku nie klikaj odsyłaczy znajdujących się w takich wiadomościach.

5. Zapewnij ochronę swojego komputera

Dzisiaj wirusy i trojany są niewidoczne – ukradkiem infekują system i manipulują Twoimi transakcjami bankowymi lub kradną dane dotyczące karty kredytowej, gdy podajesz je za pośrednictwem komputera. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, regularnie uaktualniaj swoje oprogramowanie antywirusowe.

Źródło: Kaspersky Lab

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.