Naciśnij ESC aby zamknąć

Atak na strony rządowe. ABW monitoruje sytuację

Od godziny 19 nie działa strona www Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (sejm.gov.pl). Kłopoty ma także strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i inne serwisy z domeną .gov.pl, m.in. mf.gov.pl, stat.gov.pl, ets.gov.pl, praca.gov.pl, mkidn.gov.pl, mkidn.gov.pl, pip.gov.pl, mzios.gov.pl, arimr.gov.pl, uzp.gov.pl, premier.gov.pl, knf.gov.pl. Przed 00:00 przestała także działać strona internetowa ABW.

sejm.gov.pl ddos anonymous

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że ABW i minister cyfryzacji Michał Boni monitorują sytuację w związku z podejrzeniem ataku hakerskiego.

Do zablokowania serwisu sejm.gov.pl przyznali się na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous, którzy protestują przeciwko rządowym planom podpisania ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej. Porozumienie ACTA zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Polska ma podpisać ACTA 26 stycznia w Tokio.

Czym jest ACTA?:

[AKTUALIZACJA – 01:06, 22.01.2012r.]

Na profilu grupy Anonymous na Twitterze pojawiają się komunikaty:

[quote]Warsaw #ACTA protests gained 1,500 people. We know your names & will be checking to attendance IRL. http://is.gd/JNz3ga[/quote]

[quote]http://on.fb.me/xwyoBr | Protest przeciwko podpisaniu #ACTA przez Polskę (usually no FB links, but this is important)[/quote]

[quote]In Poland, our brothers and sisters are struggling against #ACTA. It’s our duty to help them now![/quote]

[quote]The word is #Poland will sign #ACTA in 5 days !!FIRE!! #OpMegaUpload #Anonymous #CabinCr3w World War Web[/quote]

[AKTUALIZACJA – 01:11, 22.01.2012r.]

Na stronie cert.gov.pl pojawił się komunikat “Przepraszamy, przerwa techniczna”.

[AKTUALIZACJA – 01:40, 22.01.2012r.]

Nie działa strona Stowarzyszenia Autorów ZAiK – www.zaiks.org.pl

[AKTUALIZACJA – 12:15, 22.01.2012r.]

Nie działa strona internetowa http://www.pawelgras.pl, do awarii doszło krótko po wypowiedzi Pawła Grasia na temat awarii stron rządowych:

[quote]”Trudno mówić o ataku hakerów. Żadne z zablokowanych stron nie zostały naruszone. Nie było próby włamania się na serwery, zmiany treści stron. To zjawisko wynika z ogromnego zainteresowania stronami. Mieliśmy kilka milionów wejść”[/quote]powiedział w Radiu ZET

[AKTUALIZACJA – 14:44, 22.01.2012r.]

Na profilu grupy Anonymous na Twitterze (https://twitter.com/AnonymousIRC) pojawił się komunikat:

[quote]RT @SgtSecondary http://www.mon.gov.pl TANGODOWN #Anonymous #MegaUpload #GoPolandGo[/quote]

[AKTUALIZACJA – 15:37, 22.01.2012r.]

Nie działa strona MONu http://mon.gov.pl

[AKTUALIZACJA – 01:24, 24.01.2012r.]

Trwa atak DDoS na mon.gov.pl. Strona nie odpowiada.

atak DDoS na mon.gov.pl


Więcej informacji:
– http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdf [Pełna treść ACTA (pl)]
– http://www.panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna [Więcej o ACTA]
– http://twitter.com/#!/AnonyOps
– https://twitter.com/#!/AnonymousIRC
– https://www.facebook.com/NIEdlaACTA

Warto zobaczyć:
– http://hack.pl/aktualnosci/megaupload-zamkniete-przez-fbi-odwet-anonymous.html
SOPA i PIPA – para największych wrogów wolności internetu

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.