Naciśnij ESC aby zamknąć

Atak na Apache Foundation

asf_logo_wide.png
Cyberprzestępcy przeprowadzili atak na infrastrukturę Apache Software Foundation. W jego wyniku uzyskali dostęp do haseł użytkowników. Przedstawiciele organizacji poinformowali, że wskutek ataku typu XSS przełamano zabezpieczenia serwera i ukradziono hasła. Atak rozpoczął się 5 kwietnia, kiedy to do wielu administratorów organizacji wysłano fałszywy raport, który zawierał odnośnik do szkodliwej witryny.

Część z administratorów kliknęło na odnośnik, dzięki czemu przestępcy zyskali dostęp do infrastruktury Fundacji. Osoby, które miały do niej dostęp powinny zmienić swoje hasła.

Jednocześnie przestępcy rozpoczęli atak typu brute-force. Następnego dnia przyniósł on oczekiwane rezultaty, dzięki czemu atakujący mogli skopiować pliki z kont wielu użytkowników. Trzy dni później przestępcy zainstalowali oprogramowanie, które zbierało hasła wszystkich użytkowników logujących się do Apache Foundation, wysłali też do nich fałszywe informacje o zresetowaniu haseł i konieczności ponownego zalogowania się. To pozwoliło im na zdobycie kolejnych haseł. Dzięki jednemu z nich uzyskali pełny dostęp administratora do maszyny, zawierającej JIRA, Buzillę i Confluence.

Źródło: www.arcabit.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.