Naciśnij ESC aby zamknąć

Aplikacja na Androida dyscyplinuje mobilnych piratów

androidWłaśnie ściągnąłem piracką wersję oprogramowania z Internetu” – SMS o tej treści do całej listy kontaktów z telefonu rozsyła fałszywa wersja programu Walk and Text, informują specjaliści firmy Symantec na blogu eksperckim.

Prawdziwa i płatna aplikacja Walk and Text służy do śledzenia za pomocą aparatu lub kamery w telefonie sytuacji na drodze i jednoczesnego pisania wiadomości tekstowych lub maili. Okazuje się ona szczególnie przydatna podczas pośpiesznego korzystania z telefonu na ulicy lub podczas schodzenia ze schodów.

Od kilku dni w sieci znaleźć można nieistniejącą w rzeczywistości wersję aplikacji (1.3.7), będącą tylko przykrywką dla trojana Android.Walkinwat.

Użytkowników urządzeń mobilnych kusi przede wszystkim możliwość bezpłatnego pobrania popularnego programu Walk and Text. Po rozpoczęciu instalacji, aplikacja wyświetla okno dialogowe informujące o procesie łamania zabezpieczeń.

W rzeczywistości program zbiera i próbuje wysyłać prywatne dane z urządzenia (imię i nazwisko, numer telefonu, numer rejestracyjny IMEI) na zewnętrzny serwer.

Dodatkowo, aplikacja wysyła do całej listy kontaktów zapisanej w telefonie SMS o następującej treści: „Właśnie ściągnąłem piracką wersję oprogramowania z Internetu – Walk and Text dla systemu Android. Jestem głupi i tani, kosztowało to zaledwie dolara. Nie kradnij, tak jak ja to zrobiłem”.

Instalacja aplikacji kończy się komunikatem zachęcającym do sprawdzenia rachunku telefonicznego i zakupu pełnej i prawdziwej wersji Walk and Text.

Więcej:
http://www.symantec.com/connect/blogs/android-threat-tackles-piracy-using-austere-justice-measures

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.