Naciśnij ESC aby zamknąć

Animowane kursory zagrażają Windows

W systemie Microsoft Windows znaleziono nowy błąd, związany z przetwarzaniem plików, w których zapisywane są animowane kursory – luka ta może zostać wykorzystana do uruchomienia w systemie niebezpiecznego kodu!

Problem polega na przepełnieniu bufora podczas przetwarzania pliku animowanego kursora (.ani). W wyniku przepełnienia może dojść do uruchomienia dowolnego kodu na maszynie ofiary (na prawach użytkownika lokalnego). Najbardziej prawdopodobny scenariusz infekcji, to odwiedziny odpowiednio spreparowanej strony lub odczytanie wiadomości email. Podatność jest wykorzystywana aktywnie zarówno na stronach www jak i w rozsyłanych mailach.

Luka, odkryta w styczniu 2005 roku, dotyczy niemal całej rodziny Windows – od 98 poczynając, na wczesnym XP kończąc. Service Pack 1 dla Windows XP zawierał odpowiednią łatkę, natomiast – co okazało się niespodzianką – zainstalowanie SP2 ponownie tworzyło odkrytą dziurę. Specjaliści odkryli również, że analogiczna luka występuje także w Windows Vista i pozwala na całkowite pozbawianie użytkownika wpływu na system.

Koncern z Redmond na razie nie przygotował poprawki rozwiązującej problem – zrobiła to jednak inna firma: eEye Digital Security.

Proponowane działania w celu zminimalizowania ryzyka infekcji:

– odczytywać wiadomości w Microsoft Outlook tylko w formacie tekstowym
– wyłączyć automatyczny podgląd wiadomości
– używać klasycznych folderów w systemie Windows
– nie odwiedzać stron WWW o nieznanej reputacji

Źródło: BetaNews, CERT, PC World Komputer

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.