Naciśnij ESC aby zamknąć

480 milionów dolarów łupem polskich piratów

Tą astronomiczną kwotę stracili producenci oprogramowania w 2006 roku tylko w Polsce. Na terenie całej Unii Europejskiej straty wynikające z używania nielegalnych wersji programów szacowane są na 11 miliardów dolarów.

Problem dostrzegają oprócz producentów oprogramowania również władze, o czym świadczą akcje policji o których dowiadujemy się z doniesień medialnych co jakiś czas. O ile ciężko wpłynąć na prywatnych użytkowników komputerów, to prostymi działaniami można uporządkować licencje w przedsiębiorstwie. Środkiem zaradczym zalecanym przez producentów oprogramowania są narzędzia pozwalające na samodzielne dokonanie audytów oprogramowania typu AuditPro (wersja 5.0 dostępna od 15 listopada) – zalecanego między innymi przez Bussines Software Alliance.

Tysiące komputerów z nielegalnym softem

Przedsiębiorstwa i instytucje. Wszędzie tam można znaleźć pirackie wersje programów. Od gier komputerowych, poprzez systemy, edytory tekstów po specjalistyczne oprogramowanie projektowe. Część firm użytkuje nielegalne wersje świadomie, w części kadra zarządzająca nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. W grę wchodzi również samowola pracowników. Jeśli w firmie jest 1000 stacji roboczych trudno nad wszystkimi zapanować bez specjalistycznego oprogramowania do zarządzania licencjami.

Piractwo nie popłaca

Producent oprogramowania może zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych zażądać trzykrotnej wartości swojego produktu, jeśli przedsiębiorca używa jego nielegalnej kopii. Wiele firm po kontroli policji lub innych upoważnionych organów i wyroku sądowym zwyczajnie bankrutuje. W przypadku mniejszych firm kwota nawet 200 tysięcy złotych (koszt 10 licencji specjalistycznego oprogramowania projektowego) w ramach odszkodowania może być początkiem końca. Im większa firma tym oczywiście rośne skala, a kwoty odszkodowań również. Jeśli nawet firma nie upadnie to zawsze kończy się to utratą dobrej reputacji i jest skazą na publicznym wizerunku.

P2P – Pirat do Pirata

Wyniki specjalistycznych badań donoszą, że 47% tzw. złośliwych kodów rozpowszechnianych jest przez sieci P2P (peer to peer). Wielu pracowników korzysta z firmowych sieci komputerowych do „zasysania” ogromnych ilości filmów, plików muzycznych i programów. Zainfekowane złośliwymi kodami pliki są furtką dla hackerów, którzy mogą z jej pomocą dotrzeć do wewnętrznych firmowych informacji np. baz danych klientów, strategii rozwoju czy wyników finansowych. Przez taką furtkę wprawny cyberprzestępca może również uszkodzić lub wręcz zniszczyć firmową sieć komputerową.

Rozwiązaniem audyt legalności

Najprostsze, ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie problemów opisanych powyżej to przeprowadzenie audytu legalności oprogramowania oraz wdrożenia narzędzia, które pozwoli dokonywać ich w przedsiębiorstwach samodzielnie. Tego typu operację można przeprowadzić z zastosowaniem AuditPro, które służy do szczegółowego sprawdzenia stanu posiadanych licencji i oceny skali piractwa w firmie. AuditPro pozwala jednocześnie na stałą kontrolę i sygnalizuje wszystkie przypadki naruszeń wprowadzonych zasad. Wersja demonstracyjna na 5 stanowisk dostępna na www.auditpro.pl

Źródło: media.netPR.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.