Naciśnij ESC aby zamknąć

20-latek sprzedawał dane osobowe z CV

Policjanci z Koszalina zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który bezprawnie przetwarzał dane osobowe. Umieścił w Internecie ogłoszenie o rekrutacji pracowników, zainteresowani kandydaci przesyłali mu swoje CV i kopie dokumentów. W ten sposób uzyskiwał dane osobowe, które następnie sprzedawał. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Młody mężczyzna umieścił na forum internetowym ogłoszenie o naborze pracowników do sklepu. Miała to być filia firmy z Wrocławia „Świat cukierków”, którą otwierano w jednej z koszalińskich galerii handlowych. Mężczyzna prosił chętnych o przesłanie kserokopii dokumentów tożsamości oraz życiorysu. W ten sposób pozyskał dane osobowe około 30 osób. Rekrutacja trwała przez cały marzec i kwiecień 2010 roku. Jednak po tym czasie nikt z firmy nie skontaktował się z chętnymi w sprawie pracy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy ustalili, że 20-latek wcale nie prowadził rekrutacji w imieniu wrocławskiej firmy. Mężczyzna bezprawnie pozyskiwał dane osobowe, które potem sprzedawał. Za każde nazwisko miał otrzymywać 20 złotych. Policjanci ustalają, komu udostępniał dane i w jaki sposób mogły zostać one użyte.

20-letni mężczyzna usłyszał zarzut przetwarzania danych osobowych, do których nie był uprawniony. Zgodnie z ustawą grozi mu za to do 2 lat pozbawienia wolności.

Wszystkie osoby, które przesłały swoje dane w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące rekrutacji do filii „Świata cukierków”, proszone są o kontakt z Policją pod numerami 94 34 29 712, 94 34 29 282 lub 94 34 29 414 lub osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie w Wydziale do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą, ul. Słowackiego 11.

Źródło: KWP w Szczecinie

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.