Naciśnij ESC aby zamknąć

INTERPOL uderza w cyberprzestępczość: Globalna operacja przeciwko zagrożeniom online

W ramach międzynarodowej operacji Synergia, prowadzonej przez INTERPOL, udało się zidentyfikować ponad 1300 serwerów używanych do cyberataków.

W trakcie trzymiesięcznej operacji “Synergia”, przeprowadzonej w ponad 50 krajach i zaangażowującej 60 agencji ścigania, skupiono się na zwalczaniu złożonych i transgranicznych działań przestępczych, wykorzystując zaawansowane narzędzia techniczne i metodologie dla skutecznych śledztw i interwencji.

Zidentyfikowano 1300 podejrzanych witryn i serwerów związanych z cyberprzestępczością, z czego 70% złośliwych serwerów zostało wyłączonych, zakłócając ich działania. Aresztowano 31 osób, identyfikując dodatkowo 70 podejrzanych, z udziałem krajów z różnych kontynentów, od Europy i Azji po Afrykę i Amerykę Południową.

Operacja “Synergia” objęła przeszukania domów i konfiskatę sprzętu, współpracę z partnerami z sektora prywatnego, takimi jak giganci technologiczni Kaspersky i TrendMicro, którzy dostarczyli kluczowe informacje i wsparcie. Zastępca dyrektora INTERPOL-u ds. Cyberprzestępczości, “Bernardo Pillot”, podkreślił, że wyniki operacji, osiągnięte dzięki wspólnym wysiłkom wielu krajów i partnerów, pokazują niezachwiane zaangażowanie w ochronę przestrzeni cyfrowej, zbliżając nas do bezpieczniejszego ekosystemu cyfrowego i bezpieczniejszych doświadczeń online dla wszystkich.

Więcej informacji na temat tej operacji można znaleźć na stronie INTERPOL-u: https://www.interpol.int/en/News-and-Events/News/2024/INTERPOL-led-operation-targets-growing-cyber-threats

Marcin Lewandowski

Z wykształceniem informatycznym, jestem głęboko zanurzony w świat bezpieczeństwa informacji i najnowszych technologii. Moje wieloletnie doświadczenie w branży IT koncentruje się na rozwijaniu i wdrażaniu zaawansowanych systemów zabezpieczeń oraz badaniu trendów w cyberbezpieczeństwie. Moja wiedza i umiejętności pozwalają na efektywną ochronę przed zagrożeniami cyfrowymi oraz zapewnienie bezpieczeństwa danych. Jako aktywny członek społeczności technologicznej, dzielę się swoją wiedzą poprzez publikacje, wykłady i warsztaty. Moje prace i analizy często pojawiają się w branżowych czasopismach i na konferencjach. Jako zwolennik ciągłego rozwoju i innowacji, nieustannie śledzę najnowsze osiągnięcia w dziedzinie IT, co przekłada się na praktyczne i skuteczne rozwiązania technologiczne.