Naciśnij ESC aby zamknąć

Zbigniew Urbański – Piractwo…

Zbigniew Urbański – Przez wiele lat zajmował się zwalczaniem przestępczości internetowej i komputerowej. Od ponad roku pracuje w Wydziale Prasowym a jego zadaniem jest “opowiadanie” jak policja działa na “polu” elektronicznych przestępstw.

Mateusz Stępień: W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o akcjach antypirackich – czym jest to spowodowane?

• Zbigniew Urbański: Działania policji to normalna reakcja na zawiadomienie o przestępstwie rozpowszechniania pirackich wersji filmów, muzyki czy programów komputerowych. Takie akcje to oczywiście także efekt monitorowania Internetu, szczególnie sieci P2P.

Mateusz Stępień: Czy policja może wejść do naszego mieszkania bez nakazu sądowego i przeszukać je?

• Zbigniew Urbański: Aby policjant mógł dokonać przeszukania, prokurator musi wydać postanowienie o dokonaniu przeszukania. W wyjątkowych sytuacjach (czynności nie cierpiące zwłoki art 308 kpk) policjant może przeszukać pomieszczenie na podstawie legitymacji służbowej.

Mateusz Stępień: Czy w firmach obowiązuje podobne prawo?

• Zbigniew Urbański: Te same zasady obowiązują nas także podczas przeszukania w firmie.

Mateusz Stępień: Czy funkcjonariusze Policji są przygotowywani w jakimś stopniu do walki z piratami?

• Zbigniew Urbański: Policjanci z pionów do walki z przestępczością gospodarcza są przeszkoleni do kontroli legalności oprogramowania w przeszukiwanym komputerze.

Mateusz Stępień: Jak Policja namierza piratów, którzy nielegalnie udostępniają dane w sieci?

• Zbigniew Urbański: Monitorując sieci P2P i na tej podstawie ustalają gdzie znajduje się komputer z którego rozpowszechnianie są nielegalnie różne pliki.

Mateusz Stępień: Co nam grozi za nielegalne kopiowanie i wprowadzanie płyt do obrotu, udostępnianie nielegalnego oprogramowania w sieci?

• Zbigniew Urbański: Za rozpowszechnianie pirackich wersji programów komputerowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

W przypadku plików muzycznych lub filmowych osobie rozpowszechniającej w sieci takie pliki grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Mateusz Stępień: Wiemy, że posiadanie, udostępnianie, sprzedawanie nielegalnych programów, gier, pirackich kopii filmów jest przestępstwem – a jak sprawa się ma z muzyką w formacie mp3? Czy każdy posiadacz ‘odtwarzacza mp3’ jest przestępcą?

• Zbigniew Urbański: Format mp3 to nic innego jak utwór, który podlega prawnej ochronie. Ale oczywiście nie ścigamy osób z odtwarzaczami mp3. W tym przypadku w grę wchodzi tzw “dozwolony użytek” w ramach którego możemy skopiować płytę CD do formatu mp3

Mateusz Stępień: Czy zwykły użytkownik komputera, Internetu może pewnego dnia usłyszeć pukanie do drzwi i słowa „Otwierać Policja!” ?

• Zbigniew Urbański: Policjanci nie chodzą od mieszkania do mieszkania w poszukiwaniu użytkowników Internetu. Każde przeszukanie jest poprzedzone wcześniejszym namierzeniem osoby, która np rozpowszechnia przez sieć P2P pliki chronione prawem. Uczciwi internauci nie mają się czego obawiać.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.