Naciśnij ESC aby zamknąć

Prywatność i dane osobiste

Niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą użytkowanie Internetu zna chyba każdy internauta. Ujawnianie poufnych danych dotyczących naszej korespondencji, czy aktywności w grupach dyskusyjnych przybiera ogromny rozmiar. Każdorazowe odwiedziny na wielu stronach internetowych pozostawia ślad pod postacią specjalnego pliku tzw., cookie. Jest to plik w którym zakodowany jest nasz adres IP czy adres konta pocztowego. Służy to głównie badaniu aktywności użytkownika w sieci zarówno dla celów handlowych jak i dla innych. Przy pomocy specjalnych programów, tzw., packet sniffers mogą być wyszukiwane informacje dotyczące transakcji zawieranych przy użyciu kart kredytowych czy inne mniej lub bardziej osobiste informacje. Jednym z ciekawszych problemów związanych z ochroną użytkowników w Sieci, są tzw., kontrolki ActiveX, skrypty perl czy java. Odpowiednio napisane pozwalają na dostęp z poziomu strony WWW na której są umieszczone, do zasobów komputerów zalogowanych na danej stronie. Odbywa się to w ten sposób: załadowując do pamięci komputera stronę WWW, musimy ładować całą jej zawartość. Skrypty CGI, JAVA, HTML i jeżeli są to ActiveX. Tak załadowany skrypt pozwala na zdalne logowanie się na nasz komputer (i “szperanie do woli) bez naszej wiedzy. Co prawda możliwe jest wyłączenie funkcji uruchamiania automatycznego skryptów lub zainstalowanie poprawek (patch) do posiadanego oprogramowania, które to powodują iż błędne działanie programu (automatyczne uruchamianie niepożądanego i szkodliwego skryptu) zostanie naprawione, a zatem poprawi się poziom bezpieczeństwa , lecz dla początkujących użytkowników może to stwarzać problem, zwłaszcza jeżeli nie są oni informowani o zagrożeniu jakie ze sobą niosą owe skrypty jak i samo oprogramowanie

Ochronę prywatności naszych danych osobistych ma zagwarantować Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, ustawa o ochronie dóbr osobistych oraz przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ochrony dóbr osobistych. Jednakże ze względu na międzynarodowy zasięg Internetu nie można liczyć na ochronę naszych danych bez odpowiednich umów międzynarodowych czy nowych regulacji prawnych. W Polsce, każdorazowe zalogowanie się na serwer Telekomunikacji Polskiej S.A. jest odnotowywane i rejestrowane przez system bilingowy (co widać później na rachunku telefonicznym) a także w systemie dostępu do Internetu. W razie stwierdzenia naruszenia tzw. Netykiety albo któregoś z artykułów KK, lub innego administrator może : wysłać ostrzeżenie do sprawcy, o zarejestrowaniu zdarzenia. Złożenie wniosku w Policji lub Prokuraturze. Zablokowanie dostępu do Internetu, zablokowanie numeru telefonu.

Jakkolwiek są to dosyć skuteczne metody działania, na terenie kraju, lecz jak pisałem wcześniej Internet jest miejscem bez miejsca. A zdarzenie może być spowodowane przez użytkownika z innego kontynentu.

[1] Programy typu packet sniffers służą do “podsłuchiwania” całego ruchu w sieci komputerowej. Umożliwiają one przechwytywanie pakietów z danymi wędrującymi w sieci komputerowej. Użyte przez niepowołane osoby może spowodować ogromne starty.

[2] Firma Microsoft, producent Internet Explorera średnio kilka razy w tygodniu udostepnia poprawki do tegoż programu.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.