Naciśnij ESC aby zamknąć

Zrób porządek w swoich urządzeniach mobilnych

Sprzątamy – w ogrodzie, szafie i garażu, a może warto też poświęcić chwilę na uporządkowanie naszego cyfrowego życia, zaczynając od zajęcia się najbardziej osobistymi urządzeniami – smartofnami i tabletami.

„Wiosenne porządki przeprowadzone w smartfonie czy tablecie pozwalają na uzyskanie znaczącej poprawy wydajności urządzenia.” – powiedziała Joanna Chmielak, ekspert Norton ds. bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Jednocześnie podzieliła się następującymi wskazówkami, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie:

1. Zrób kopie zapasowe.

Zanim przystąpisz do robienia porządków na swoim smartfonie lub tablecie konieczne jest wykonanie kopii zapasowych najważniejszych, zapisanych w nich danych. Należy wykonać je jeszcze przed zmianą jakichkolwiek ustawień. Proces ten dotyczy głównie SMSów, kontaktów w książce adresowej, zdjęć i aplikacji.

2. Chroń urządzenie hasłem.

To niezwykle prosta i przydatna czynność, jednak z badania Norton Cybercrime Report wynika, że aż 32 % użytkowników telefonów komórkowych w Polsce nie zabezpiecza swojego urządzenia hasłem. Skoro drzwi zamykamy zazwyczaj na klucz, to czemu mielibyśmy zostawiać odblokowany smartfon czy tablet?

3.Usuń stare aplikacje.

Pobieranie aplikacji i widżetów na tablet czy smartfon jest bardzo proste – można to zrobić jednym kliknięciem. Jednak by chronić ekran przed zaśmieceniem ikonami i zwolnić pamięć urządzenia należy pamiętać o odinstalowywaniu nieużywanych aplikacji. Warto także wyrobić w sobie nawyk usuwania aplikacji, które przechowują cenne informacje, takie jak dane karty kredytowej czy adres domowy. W tym celu można pobrać bezpłatną aplikację Norton Spot, która skanuje wszystkie zainstalowane programy i określa jakie dane przechowuje i wysyła każdy z nich oraz które z aplikacji wykorzystywane są do przesyłania na urządzenie natarczywych reklam (madware).

4. Aktualizuj oprogramowanie.

Użytkownicy często ignorują przypomnienia o aktualizacjach – kojarzą im się głównie z wielogodzinnym transferem danych. Natomiast główne aktualizacje oprogramowania są ważne, gdyż znacznie poprawiają wydajność urządzenia, naprawiają błędy i usterki wykryte w aplikacjach oraz rozwiązują irytujące awarie. Pomagają również załatać dziury w zabezpieczeniach.

5. Chroń cenne dane.

Raport Norton Cybercrime pokazuje, że 8 na 10 Polaków przechowuje w swoich urządzeniach mobilnych lub ma za ich pośrednictwem dostęp do poufnych informacji. Warto je chronić poprzez stworzenie unikatowego hasła dla każdej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu lub konta online. Dzięki temu, gdy telefon czy tablet dostanie się w niepowołane ręce, cyberprzestępcy będą mieli utrudniony dostęp do cennych informacji przechowywanych w urządzeniu. Norton radzi użytkownikom pobranie bezpłatnej aplikacji Norton Identity Safe, która bezpiecznie przechowuje wiele haseł użytkownika.

6. Kasuj wiadomości.

Ludzie łatwo przywiązują się do wiadomości tekstowych, MMS-ów czy maili, ale ile z nich musi być koniecznie przechowywanych na telefonie komórkowym? Większość smartfonów synchronizuje pocztę e-mail co najmniej raz dziennie, przechowując przy tym kopie wszystkich otrzymanych i wysłanych wiadomości oraz spamu. Oczyszczenie tych folderów to kolejny sposób na zwolnienie wewnętrznej pamięci, co sprawi, że korzystanie ze smartfona staje się szybsze i płynniejsze.

7. Zabezpiecz swoje urządzenia.

11% Polskich użytkowników przyznaje, że padło ofiarą cyberprzestępców atakujących urządzenia przenośne, a eksperci Norton przewidują, że w tym roku liczba ta ulegnie zwiększeniu. Wiele osób uważa, że ich telefon komórkowy czy tablet są odporne na wirusy i inne zagrożenia związane z korzystaniem z internetu. Norton zachęca do pobrania programu zabezpieczającego Norton Mobile Security, który chroni dane zapisane w urządzeniu, a także pozwala zabezpieczyć je zdalnie w przypadku zgubienia czy kradzieży, a nawet zatrzymać działanie aplikacji czy zagrożenia wynikające z połączenia z internetem.

8. Wyłączaj funkcje, z których nie korzystasz.

Usługi takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy GPS są często ustawione w trybie „zawsze włączone”, co w znacznym stopniu obciąża pamięć, baterię i procesor urządzenia. Nie używając w danym momencie internetu warto wyłączyć Wi-Fi, a jeśli nie potrzebujemy akurat nawigacji, nie warto włączać nadajnika GPS. Dzięki temu bateria wytrzyma dłużej, a więcej wolnej pamięci wewnętrznej usprawni zarówno działanie aplikacji jak i inne procesy.

Więcej rad i wskazówek na temat bezpieczeństwa urządzeń mobilnych znaleźć można na stronie: www.mobilesecurity.com.

Zdjęcie: [1]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.