Naciśnij ESC aby zamknąć

Wirtualna mapa Polski z poziomu serwisu Geoportal

Geoportal – www.geoportal.gov.pl to dziecko Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Został utworzony po to, aby uporządkować i w łatwy sposób udostępnić różne mapy naszego kraju.

Na razie serwis działa w wersji testowej i można oglądać zdjęcia lotnicze 90 proc. Polski, dokładne mapy topograficzne oraz mapy ukształtowania terenu. Jednak jak zapewniają twórcy, to dopiero początek. – Chcemy, aby za pośrednictwem naszego serwisy były dostępne dane Ewidencja Gruntów i Budynków, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości, mapa hydrograficzna czy pokazująca zanieczyszczenie środowiska – mówi Monika Misztal z GUGiK.

Na razie wszystko jest dostępne za darmo. Docelowo usługa będzie płatna, jednak ceny nie są jeszcze znane. – Opłaty będą inne dla urzędów, firm czy klientów indywidualnych. Przewidujemy kilka form płatności, m.in. wysyłanie SMS-ów – dodaje Misztal. GUGiK chce, aby w przyszłości dane z Geoportalu miały taką samą wartość jak te uzyskane z urzędu. Do tego będzie jednak potrzebna zmiana ustawy o elektronicznym podpisie, a to potrwa. Jak udało nam się ustalić, pierwsze próby publicznego uruchomienia e-podpisu są przewidziane dopiero na kwiecień 2008 r.

Na inicjatywę GUGiK pozytywnie patrzą geodeci. – Jeżeli powstanie system, nawet płatny, gdzie będę mógł zdobyć wszelkie potrzebne dane bez ruszania się od komputera, to bardzo dobrze – mówi warszawski geodeta Robert Głuchowski. Dodaje, że Geoportal nie wykona za niego pracy, ale znacznie ją ułatwi. W jego opinii serwis może być bardzo przydatny również dla zwykłych obywateli. – Coraz częściej ludzie chcą się dowiedzieć jak najwięcej na temat miejsca, w którym mają mieszkać. Taki portal może w tym pomóc – wyjaśnia.

Źródło: Konrad Pawlak / Życie Warszawy

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.