Naciśnij ESC aby zamknąć

Wirtualna kradzież, prawdziwe pieniądze…

Kaspersky Lab, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt.: „Wirtualna kradzież, prawdziwe pieniądze…”. Tekst autorstwa Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w sposób przystępny tłumaczy metody wykorzystywane przez cyberprzestępców do atakowania użytkowników bankowości elektronicznej. Artykuł zawiera także porady, jak nie dać się oszukać podczas zakupów online.

Bankowość elektroniczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów ekonomii. Daje nowe możliwości omijania szerokim łukiem kolejek przy okienkach kasowych, płacenia rachunków przez Internet czy robienia zakupów. Banki starają się coraz bardziej uatrakcyjnić swoje oferty i sprawiać by bankowość była coraz łatwiejsza w użyciu. Jednak wygoda przeważnie nie idzie w parze z bezpieczeństwem, które często musi być zdegradowane na rzecz łatwości obsługi konta przez klienta.

W Polsce zabezpieczenia bankowości elektronicznej stoją na wysokim poziomie. Największe banki, które obsługują większość Polaków stosują po kilka zabezpieczeń, począwszy od lepszego uwierzytelnienia i zabezpieczenia przed podsłuchem podczas logowania, aż po ochronę środków zgromadzonych na koncie. Autor artykułu przedstawia te zabezpieczenia a także wskazuje, co powinien zrobić sam klient, aby ochronić swój dorobek.

„Klient nie jest zdany jedynie na łaskę banków i stosowane przez nie metody zabezpieczające. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że to od samego klienta zależy tak naprawdę bezpieczeństwo jego konta”, mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. „To człowiek jest najsłabszym ogniwem we wszystkich zabezpieczeniach elektronicznych. Podatny na sugestię i oddziaływanie cyberprzestępców, instalujący przypadkowe programy okazujące się szkodliwymi aplikacjami, logujący się z różnych miejsc do konta. W artykule przedstawiam warunki, jakie powinny zostać spełnione, aby nie zastać swojego konta pustego.”

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=528.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.