Naciśnij ESC aby zamknąć

Windows Vista już jest… na p2p

Wystarczyło kilkanaście godzin od finalizacji kodu Windows Visty oraz Office 2007 by oprogramowanie trafiło w ręce grup warezowych. Piraci z całego świata pobierają już Vistę RTM build 6000.16386.061101-2205 – oficjalnie zostanie ona udostępniona subskrybentom MSDN w przyszły piątek. Razem z 32-bitową Vistą pojawiły się też pierwsze sposoby na oszukanie bądź pominięcie aktywacji.

Jeden ze sposobów polega na manipulacji datą podczas instalacji, drugi – na podmianie plików odpowiedzialnych za zarządzanie licencją na pochodzące z wersji RC2. Na szczęście dla Microsoft, piratom nie udało się złamać zabezpieczeń Visty do końca i korporacja zachowuje w dalszym ciągu przynajmniej częściową kontrolę nad nielegalnym systemem. Użytkownicy kradzionych kopii systemu nie będą więc mieli łatwego życia.

Kilka godzin po Viście w sieci znalazł się Office 2007 Enterprise, tym razem korzystający z Volume Activation 1.0 i tym samym nie wymagający aktywacji. To może być prawdziwy cios dla korporacji z Redmond, której strat nie można rozpatrywać tylko w kategoriach finansowych. Ucierpiał też prestiż przedsiębiorstwa, którego główne produkty wyciekają jeszcze nawet przed nieoficjalną datą premiery. Nie wiadomo, czy uda się zlokalizować źródła wycieków.

Vista oznaczona numerem 6000 została skompilowana 1 listopada 2006 roku i to właśnie ona już wkrótce zagości na milionach komputerów na całym świecie.

30 listopada w Nowym Jorku nastąpi oficjalna premiera nowego systemu dla klientów biznesowych, którzy uczestniczą w programie licencjonowania zbiorczego. 30 stycznia zaś Microsoft przeprowadzi premierę i udostępni nowy system dla pozostałych klientów – w postaci edycji pudełkowej i OEM.

Wewnętrzne prace nad nowym systemem rozpoczęły się jeszcze w 2001 roku przed premierą Windows XP. Pierwsze oficjalne wersje zostały wydane dla wąskiej grupy odbiorców – uczestników konferencji PDC czy WinHEC – pod koniec 2003 roku. Aktywny program beta trwał od sierpnia 2005, kiedy Longhorn zyskał swoją ostateczną nazwę. W maju 2006 Windows Vista został wydany publicznie – w sumie dla ponad pięciu milionów użytkowników na całym świecie. Było to największe jak do tej pory przedsięwzięcie tego typu w historii Microsoft.

Edycje systemu Windows Vista

System Windows Vista będzie dostępny w 6 podstawowych edycjach, z których 5 będzie dostępnych w Polsce.

Home Basic
Windows Vista w wersji Home Basic stanowi “punkt wejścia” dla klientów indywidualnych. Oferuje wszelkie podstawowe funkcje niezbędne dla gospodarstwa domowego.

Home Premium
Windows Vista w wersji Home Premium to rozszerzona funkcjonalnie odsłona systemu dla kientów domowych. Zawiera wszystkie funkcje podstawowego Home Basic, a dodatkowo posiada wiele usług związanych z multimediami, mobilnością i siecią domową.

Business
Windows Vista Business to podstawowa wersja funkcjonalna dla komputerów biurowych i przenośnych, które są wykorzystywane w biznesie. Wersja ta może być stosowana zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach – zależnie od wymagań klienta. Edycja Business zawiera wszystkie funkcje Home Basic (za wyjątkiem kilku usług z dziedziny rozrywki).

Enterprise
Windows Vista w wersji Enterprise jest rozszerzoną edycją Business. Co istotne, odsłona ta wyróżnia się w rodzinie Windows Vista kanałami dostępności – można ją uzyskać tylko poprzez licencjonowanie zbiorcze w ramach Software Assurance.

Ultimate
Windows Vista w wersji Ultimate to unikalna odsłona, która łączy wszystkie funkcje jakie tylko oferuje system Windows. Głównym odbiorcą tej wersji jest użytkownik zarówno domowy, jak i biznesowy, który posiada jeden komputer do użytku w domu i w biurze, na przykład właściciel małej firmy. Dzięki wykorzystaniu tej wersji osoba ta ma pewność, że może czerpać korzyści ze wszystkich usług dla domu (zawartych w Home Premium) i dla biura (w Enterprise). Warto podkreślić, że Ultimate jest jedynym wyborem (oprócz niedostępnej tradycyjnie wersji Enterprise) dla tych, którzy chcą korzystać z nowej technologii szyfrowania dysków – BitLocker.

Starter
Windows Vista Starter, podobnie jak Windows XP Starter Editon jest wersją systemu Windows skierowaną na rynki w krajach rozwijających się, gdzie dla przyszłych klientów przede wszystkim liczy się cena komputera i jego oprogramowania. Dzięki tańszej wersji Starter rodzina o mniejszych zasobach finansowych może pozwolić sobie na kupno komputera z funkcjonalnym na potrzeby domowe systemem Windows

Źródło: ITbiznes, Microsoft

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.