Naciśnij ESC aby zamknąć

VMware – poważny błąd

W bardzo znanym oprogramowaniu do wirtualizacji – VMware – odkryto bardzo poważną lukę w zabezpieczeniach, która pozwala na nieograniczony dostęp do systemu macierzystego. Narażone są: VMware Workstation, VMware Player i VMware ACE.

Potencjalny napastnik może za pomocą odnalezionych dziur złamać mechanizmy separacji zasobów i uzyskać pełny dostęp do głównego systemu plików. Błąd występuje w środowiskach Windows w momencie aktywacji opcji “obsługi folderu współdzielonego”. Jeśli wierzyć informacją, że dostęp do system plików systemu nadrzędnego jest r/w nie trudno sobie wyobrazić w jaki sposób może luka zostać wykorzystana.

Według producenta podatność nie występuje w VMware Server, ponieważ brak tam opcji współdzielenia katalogów między systemami. Bezpieczne są również wersje VMware Fusion oraz VMware dla systemów GNU/Linux.

W tej chwili nie istnieje jeszcze poprawka eliminująca błąd dlatego zaleca się wyłączenie tej funkcji.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.