Naciśnij ESC aby zamknąć

Uważaj w co klikasz! Kolejna pułapka na Facebooku – wpadło w nią ponad 60 tys. internautów

Zagrożenia wykorzystujące profile użytkowników Facebooka do rozprzestrzeniania się w sieci nie są niczym nowym.

Zwykle są to pułapki, które działają w oparciu o następujący schemat – zauważasz, że jeden z Twoich znajomych na Facebooku polubił kontrowersyjny filmik. Klikasz i gotowe – niechcący polubiłeś stronę z szokującą zawartością i wiedzą już o tym wszyscy Twoi znajomi. O takiej pułapce donosi firma ESET. W pułapkę wpadło do tej pory ponad 63 tys. internautów!

Zasadzka, została skonstruowana w taki sposób, aby zwracała uwagę możliwie jak największej liczby użytkowników Facebooka. Należytą “popularność” ma zapewnić pułapce wykorzystanie kilku elementów: kontrowersyjnego tytułu i zdjęcia oraz silnej promocji, bazującej na modelu, w którym osie czasu nieostrożnych internautów stają się tablicami reklamującymi wspomnianą pułapkę.

Kliknięcie w pułapkę może skończyć się publikacją kontrowersyjnego materiału na osi czasu nieostrożnego internauty
Kliknięcie w pułapkę może skończyć się publikacją kontrowersyjnego materiału na osi czasu nieostrożnego internauty.

Jeśli nieostrożny internauta, zwabiony sensacyjnym tytułem i zdjęciem, kliknie w odnośnik-pułapkę, trafi na stronę z artykułem i zdjęciem, imitującym kadr z filmu z YouTube. Zanim jednak użytkownik będzie miał szansę uruchomić rzekomy film, zostanie poproszony o przepisanie do specjalnego okna kilku cyfr. Spełnienie prośby kończy się opublikowaniem pułapki na facebookowym profilu nieostrożnego internauty i polubieniem strony na Facebooku o nazwie “Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży” (pisownia oryginalna).

Pułapka przekierowuje do tego serwisu - to tutaj nieostrożny internauta może aktywować usługę premium SMSPułapka przekierowuje do tego serwisu – to tutaj nieostrożny internauta może aktywować usługę premium SMS

Próba uruchomienia materiału wideo na wspomnianej stronie rozpoczyna pozorną procedurę weryfikacji wieku internauty – wszystko po to, by wyciągnąć od użytkownika numer jego telefonu komórkowego. Postąpienie zgodnie ze wskazówkami powoduje aktywację usługi SMS premium. Koszt dostępu do tej usługi to 2,46 zł … za każdy dzień.

Co zrobić by pozbyć się niechcianego wpisu ze swojego profilu?

Najlepiej odszukać go na swojej osi czasu i usunąć, a następnie usunąć z polubionych stronę “Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży” (pisownia oryginalna).

Nie dajcie się zwariować, nie klikajcie w dziwne linki, nawet jeśli zostają one polecane przez Waszych znajomych. Warto też powiadomić wszystkich swoich znajomych o tym, że na Facebooku krąży nowe oszustwo.

Próba obejrzenia filmu może skończyć się polubieniem tej strony - do tej pory w pułapkę wpadło ponad 60 tys. osób.Próba obejrzenia filmu może skończyć się polubieniem tej strony – do tej pory w pułapkę wpadło ponad 60 tys. osób.

Liczba osób które kliknęły pułapkę i próbowały obejrzeć kontrowersyjny film wynosi obecnie ponad 63 tys. i stale rośnie. W momencie pisania tej informacji strona “Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży” (pisownia oryginalna) nadal była aktywna w serwisie Facebook.

Źródło: Informacja prasowa
Zdjęcie: [1]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.