Naciśnij ESC aby zamknąć

Spadała liczba luk w oprogramowaniu

Z raportu opublikowanego przez IBM-owskie ISS X-Force wynika, że w 2007 roku liczba wykrytych luk w oprogramowaniu zmniejszyła się po raz pierwszy od siedmiu lat. Nawet jednak specjaliści z IBM nie są zgodni co do tego, dlaczego tak się stało.

Chris Rouland, dyrektor ds. technicznych w ISS mówi, że wiemy o mniejszej liczbie luk, gdyż powstał czarny rynek, na którym handluje się informacjami o nich. Wielu specjalistów woli sprzedać dane o dziurze – a mogą być one warte nawet 100000 dolarów – niż informować o niej producenta wadliwego oprogramowania.

Z kolei Gunter Ollmann, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa ISS uważa, że producenci oprogramowania wdrożyli lepsze procedury tworzenia i pisania programów, dzięki czemu są one bezpieczniejsze. Ponadto producenci zwykle zlecają testowanie swoich programów setkom niezależnych ekspertów i znalezione dziury mogą być załatane przed premierą programu. Bardzo często informacja o takich lukach nie jest upubliczniania.

Ogólna liczba znalezionych luk spadła w 2007 roku o 5.4% i wyniosła 6437. Gwałtownie, bo aż o 28%, wzrosła liczba luk krytycznych. W produktach wielkich software’owych koncernów – Microsoftu, Apple, Oracle’a, IBM i Cisco – znaleziono 14% z ogólnej liczby luk.

X-Force informuje, że poważny problem stanowi niedostateczne łatanie znalezionych dziur. Twórcy programów poprawili jedynie połowę znalezionych luk. Tymczasem, jak czytamy w raporcie X-Force, aż 90% dziur można wykorzystać zdalnie.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.