Naciśnij ESC aby zamknąć

Rosyjscy cyberprzestępcy atakują

Zorganizowana grupa cybeprzestępców rozpowszechnia nowy szkodliwy kod, który korzysta z rootkitów oraz atakuje użytkowników odwiedzających witryny WWW.

Firma iDefense informuje, że niebezpieczny kod to odmiana konia trojańskiego Small Downloader. Za zarażonym komputerze instaluje on dwa pliki chronione rootkitami, zbiera adresy e-mail i przesyła je do zdalnego serwera oraz zaraża formularze odwiedzanych przez użytkownika witryn tak, by zdobyć informacje, które ten do formularzy wprowadza.

„Ataki typu man-in-the-middle są coraz bardziej popularne i coraz bardziej zaawansowane technicznie. Szkodliwy kod zainstalowany na komputerze tak manipuluje oprogramowaniem, by osiągnąć z tego jak największe korzyści” – mówi Ken Dunham z Rapid Response Team for iDefense.

Specjaliści radzą, by zaatakowany komputer przeskanować oprogramowaniem do usuwania rootkitów, zmienić wszystkie przechowywane na nim hasła i nazwy użytkownika oraz skasować konto o nazwie „admineistrator”, które jest tworzone przez szkodliwy kod.

Dunham informuje, że szkodliwy kod łączy się z serwerem w Rosji o adresie IP 81.95.147.107. Należy on do Russian Business Network. Organizacja ta po raz kolejny jest odpowiedzialna za przeprowadzanie ataków. Do ostatniego doszło w styczniu, gdy jej serwery rozsyłały robaka Corpse Spyware Nuclear Grabber/Haxdoor.

Man in the middle to atak polegający na czytaniu i modyfikowaniu komunikacji między dwoma stronami bez ich wiedzy.

Zabezpieczenie przed atakiem:

Komunikacja jest odporna na atak man in the middle, jeśli jedna strona zna klucz publiczny drugiej, lub potrafi go zweryfikować – np. jest on podpisany przez organizację certyfikującą (certification authority).

Można też użyć bardziej egzotycznych zabezpieczeń – takich jak nadanie klucza publicznego na większej ilości kanałów niż atakujący jest w stanie przechwycić.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.