Naciśnij ESC aby zamknąć

Rośnie liczba użytkowników zainteresowanych ofertą usług internetowych

Firma Cisco zaprezentowała wyniki ankiety dotyczącej wykorzystywania szerokopasmowego Internetu i popularności usług internetowych. Badanie zostało przeprowadzone podczas dziewiątej konferencji Cisco EXPO 2010 na niereprezentatywnej grupie ponad 700 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej ze szczebla kierowniczego.

Wnioski z ankiety wskazują, że dostrzegamy coraz więcej możliwości oferowanych przez sieć. W porównaniu z wynikami podobnej ankiety przeprowadzonej w 2008 roku, wzrosła liczba użytkowników Internetu zainteresowanych korzystaniem z usług online.

Obecnie Internet przestał być traktowany jedynie jako źródło informacji i ułatwienie w nawiązaniu komunikacji. Chociaż nadal czytamy wiadomości w sieci (prawie 78% użytkowników), poszukujemy informacji (66%) i kontaktujemy się z innymi internautami (niemal 20%), wzrasta też zainteresowanie usługami online. Coraz więcej firm i instytucji oferuje swoim klientom usługi internetowe. Wśród najpopularniejszych internauci wskazali bankowość internetową – dwie trzecie ankietowanych (60%) dokonuje operacji bankowych online. Wzrosła też rola e-zakupów. Co drugi ankietowany (51,3%) korzysta z usług sklepów internetowych, podczas gdy w 2008 roku zainteresowanie taką formą zakupów zadeklarowało jedynie 8% badanych.

Z badań wynika, że coraz większa część naszego życia przenosi się do świata wirtualnego. Prawie 3/5 ankietowanych (prawie 60 %) spędza w sieci ponad 5 godzin dziennie, a kolejne 2/5 (ponad 37 %) – 3 godziny. Z Internetu korzystamy przede wszystkim w miejscu pracy (prawie 88 % respondentów), ponad 70 % uczestników badania loguje się do sieci w domu, a prawie 22% to zdalni użytkownicy. W porównaniu z wynikami podobnej ankiety przeprowadzonej w 2008 roku, wzrosła liczba użytkowników mobilnego Internetu. W 2008 roku zaledwie 14 % osób, które wzięło udział w badaniu używało technologii mobilnych aby połączyć się z siecią. Większą popularnością cieszy się także wykorzystanie łączy internetowych wysokiej jakości – znakomita większość ankietowanych (ponad 90 %) korzysta obecnie z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.