Naciśnij ESC aby zamknąć

Robson – Czy Intel zrewolucjonizuje rynek?

“Robson nie tylko przyspieszy uruchamianie systemu oraz otwieranie aplikacji, lecz będzie także oszczędzał energię.” powiedziała Nicole d’Onofrio, analityk z firmy Current Analysis. “Intel będzie miał ogromną przewagę na rynku” dodała. Kiedy włączysz telewizor, Twoim oczom i uszom prawie natychmiast ukazuje się obraz i dzwięk. Idea nowej technologii mówi o wdrożeniu tego w komputerach.

W tym tygodniu na Tajwanie firma Intel zaprezentowała nową technologię o nazwie Robson, która ma na celu umożliwienie uruchamiania komputera w bardzo szybkim czasie. Robson korzysta z pamięci flash, takiej samej jaką możemy znaleźć w aparatach cyfrowych celem przechowywania najczęściej używanych programów na płycie głównej, nawet w chwili gdy system jest wyłączony. Pamięć flash jest znacznie szybsza niż dysk twardy. Celem Robsona jest również wydłużenie czasu pracy baterii w laptopach, ponieważ najczęściej używane dane będą składowane w pamięci cache i komputer nie będzie musiał zużywać więcej energii potrzebnych do nadmiernej pracy dysku twardego. Czy faktycznie będzie możliwe włączenie PC w taki sam sposób jak TV? Zapowiada się, że Robson skróci czas uruchamiania się systemu operacyjnego o połowę a przewidywalny czas ładowania systemu Windows Vista wynieść ma 30 sekund! Te same ulepszenia dotyczą także stanu hibernacji i powrotu z niego.

Technologie ulepszające czas uruchamiania komputera i ładowań systemu są ciągle rozwijane. Na przykład w maju bierzącego roku firma Samsung zaprezentowała światu hybrydowy dysk twardy, zawierający zamontowaną w sobie pamięć flash. Wynalazek działa w sposób zbliżony do Robsona lecz jego funkcjonalność jest o wiele bardziej ograniczona jako że produkt firmy Intel będzie zintegrowany z płytą głową, pracując o wiele efektywniej.

Według firmy Intel, Robson ma być dostępny w rozmiarach od 64 MB do 4 GB. Oczywistym jest, że te o większej pojemności będą w stanie składować wiele więcej zasobów w pamięci. Robson stanie się częścią chipsetu Santa Rosa, którego premiera planowana jest na początek 2007 roku. Możliwe, iż większość komputerów notebook wydanych od 2007 roku będzie już wyposażona w technologię Robson.

Źródło: NewsFactor

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.