Naciśnij ESC aby zamknąć

Raport o zagrożeniach czerwca

Według specjalistów z FortiGuard do najważniejszych zagrożeń sieciowych w czerwcu należały:

– ponowny atak na bazy firmy Sony
– naruszenie krytycznych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF)
– aktywność anarchistycznej grupy hackerów LulzSec, która włamała się do serwerów rządowych m.in. Stanów Zjednoczonych.

Zaobserwowany też zwiększoną ilość wysyłanego spamu w porównaniu ze spadkiem w ostatnich trzech miesiącach.

Najbardziej znanym wirusem wykrytym w czerwcu został ponownie Fraudload.OR, który często przebiera postać fałszywych programów antywirusowych, ale ma również możliwość pobrania innych trojanów i złośliwego oprogramowania do zainfekowanego systemu użytkownika. Fraudload.OR stanowiły ponad jedną trzecią nowych przypadków złośliwego oprogramowania w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Fraudload.OR był bardzo aktywny przez prawie dwa miesiące. Nie ma wątpliwości, że rozprzestrzeniał się przy ładowaniu stron zainfekowanych trojanem FakeAV. Rachunki bankowe należące do operatora FakeAV zostały ostatnio zamrożone przez Prokuratora Okręgowego USA. Na kontach było prawie 15 mln USD. Uważa się, że tak wysoką sumę zgromadzono w wyniku oszustw sieciowych.

Na szczycie listy zagrożeń znalazły się ataki wywołane przez MS.IE.CSS.Self.Reference.Remote.Code.Execution (CVE-2010-3971). Ta luka dotyczy programu Internet Explorer 8 i starszych jego wersji. Wirus jest uruchamiany w momencie przeglądania strony internetowej, która zawiera złośliwy arkusz stylów CSS. Większość ataków zaobserwowano w połowie miesiąca szczególnie w Algierii i Ameryki Południowej.

“Rzeczywiście wkraczamy w nową erę w cyber zabezpieczeń, która wymaga od nas aktywnych działań i bieżącego uaktualniania naszych baz wirusów w celu zapobiegania atakom złośliwego oprogramowania”, powiedział Derek Manky, starszy strateg ds. bezpieczeństwa w Fortinet. “Ważne jest również, aby stosować rozwiązania IPS, które pomagają w blokowaniu złośliwego kodu szukającego podatnego oprogramowanie oraz używać sieciowych zapór do ochrony firmowych danych.”

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.