Naciśnij ESC aby zamknąć

Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków

Blisko cztery dni trwała operacja mająca na celu przeniesienie serwerów, mieszczących dane 38 mln Polaków. Numerami ewidencyjnymi PESEL i paszportami zajęło się 150 informatyków i techników, pod nadzorem funkcjonariuszy BOR i policji.

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej poinformował, iż przeniesienie serwerów oraz zabezpieczanie ich było konieczne, ponieważ od wielu lat narastało ryzyko utraty danych.

Wiceminister spraw wewnętrznych Rafał Magryś, który nadzorował pracę ekspertów Centrum Personalizacji Dokumentów jak również Centralnego Ośrodka Informatyki MSW, przedstawił informacje, z których wynika, iż okablowanie dotychczas istniejącej sieci teleinformatycznej posiadało niepełną dokumentację. Brakowało również odpowiednich procedur na wypadek awarii systemu.

– Po trzech miesiącach przygotowań, w których brał udział sztab 150 ludzi, którzy pracowali cztery dni, 24 godziny na dobę, udało nam się te wszystkie rejestry państwowe alokować, czyli przenieść w inne pomieszczenia w pełni zabezpieczone. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie przeszczepiliśmy serce państwa, które było w stanie przedzawałowym – powiedział na konferencji prasowej Sienkiewicz.

Operacja przeniesienia danych zwiększa bezpieczeństwo danych wszystkich Polaków, w przyszłości może również przyczynić się do prostszej i szybszej procedury załatwiania spraw w urzędach.

Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków
Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków

Relokacja serwerów to pierwszy etap realizacji projektu pl.ID. Kolejne etapy to:

– modernizacja Centrum Przetwarzania Danych dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa (koniec 2013);
– budowa nowoczesnych systemów, obsługujących systemy PESEL, bazę USC i ewidencję dowodów osobistych (połowa 2014);
– powstanie Zintegrowanej Struktury Rejestrów Państwowych (koniec 2014);
– uruchomienie nowego systemu w 2500 gminach kraju (koniec 2014).

Zdjęcie: msw.gov.pl
Źródło: msw.gov.pl / informacja prasowa

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.