Naciśnij ESC aby zamknąć

Polkomtel SA i P4 Sp. z o.o. zawarły umowę o roamingu krajowym

Dwa dni temu Polkomtel SA, operator sieci Plus i Sami Swoi, oraz P4, nowy operator telefonii komórkowej w Polsce, podpisały umowę o dostępie telekomunikacyjnym (tzw. roaming krajowy). W jej wyniku przyszli klienci P4 uzyskają dostęp do połączeń głosowych, usług SMS-owych i transmisji danych świadczonych za pośrednictwem sieci GSM należącej do Polkomtel SA. Usługi przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej Polkomtel SA będą świadczone na terenie całego kraju.

Jest to umowa pomiędzy dwoma lub większą liczbą operatorów telefonii komórkowej określająca zasady współpracy, na których jeden z istniejących operatorów udostępni klientom drugiego możliwość korzystania ze swojej sieci. W wielu krajach europejskich promesa podpisania takiej umowy jest częścią rezerwacji częstotliwości UMTS.” Znaczy to, ze wysylając sms, wykonując połączenia głosowe, czy też korzystając z transmisji danych P4 będziemy korzystali z sieci GSM należącej do Polkomtel SA.

Dzięki podpisaniu umowy, P4 może wejść na rynek jako nowy operator telefonii komórkowej wspomagając się firmą Polkomtel, rozwijając własną sieć w między czasie. Możliwe, iż dzięki nowej konkurencji cenowej zyskają Klienci.

Jarosław Baus, prezes zarządu, dyrektor generalny Polkomtel powiedział:

“To porozumienie ważne i korzystne dla obu stron. Polkomtel rozpoczyna działalność jako dostawca hurtowy, sprzedaje nie usługi, ale możliwości komunikacyjne oferowane przez swoją sieć. Dzięki temu nasz partner może wejść na rynek, nie dysponując jeszcze własną infrastrukturą techniczną. W P4 znaleźliśmy wiarygodnego partnera, który ma wszelkie szanse na sukces rynkowy.
Oczekujemy, że współpraca okaże się owocna i satysfakcjonująca dla obu stron, a przede wszystkim dla użytkowników telefonii komórkowej. Liczymy oczywiście na korzyści biznesowe – wzrost ruchu w sieci, bardziej efektywne wykorzystanie jej możliwości, wzrost przychodów i zysku. Chcemy stać się znaczącym graczem na nowym rynku – na rynku hurtowym. Cieszę się, że umowę udało nam się zawrzeć szybko, co – zważywszy na jej złożony i pionierski charakter – jest osiągnięciem godnym odnotowania. Podkreślić też warto biznesowy charakter naszego porozumienia, wspólne poszukiwanie rozwiązań atrakcyjnych dla obu partnerów, opartych na zasadach wolnego rynku.”

A oto wypowiedź przedstawiciela firmy P4:

To ważny dzień również dla polskich klientów – powiedział Chris Bannister, prezes zarządu P4 Sp.z o.o. – Umowa pozwoli nam bowiem na szybkie uruchomienie usług. Korzystając z sieci naszego partnera, będziemy mogli zaoferować podstawowy pakiet usług, jednocześnie budując własną sieć 3G. Z zadowoleniem przyznaję, że negocjacje były bardzo obiecujące i z pewnością pozwolą nam na realizację długofalowej i wszechstronnej współpracy. Mimo że jeszcze kilka tygodni temu zwracaliśmy się o wsparcie do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w ciągu kilku ostatnich dni negocjacje osiągnęły punkt, w którym mogliśmy wycofać złożony wniosek i osiągnąć partnerskie porozumienie handlowe w pełnym znaczeniu tego słowa.”

Firma P4 zobowiązała się korzystać wyłącznie z usług Polkomtel, komercyjne warunki umowy nie zostały ujawnione. Pozostaje tylko czekać na to, w jaki sposób P4 będzie chciało pozyskać Klientow.

Źródło: Polkomtel

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.