Naciśnij ESC aby zamknąć

Podejrzani “w sieci”

Policjanci z Komisariatu w Działoszynie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi dotarli do dwóch młodych mężczyzn, którzy pośrednictwem kont zakładanych w sposób zautomatyzowany na portalu społecznościowym naprowadzali na swoje aukcje internetowe oferując tysiące produktów.

Z policjantami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Łodzi skontaktowali się zaniepokojeni przedstawiciele popularnego portalu społecznościowego. Zasygnalizowali swoje podejrzenia co do nielegalnej działalności wytypowanych użytkowników portalu. Nieuczciwy proceder polegał na tym, że w sposób zautomatyzowany zakładali oni konta zamieszczając na nich erotyczne zdjęcia kobiet czym powodowali dużą liczbę odwiedzin założonych przez siebie profili. Konta te z kolei prowadziły do aukcji internetowych promujących tysiące sprzedawanych przez nich produktów. Taki sposób reklamy jest sprzeczny z regulaminem portalu społecznosciowego, na którym za podobne konta obowiązują stosowne opłaty. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń dwaj sprawcy w ciągu trzech miesięcy założyli co najmniej 90 takich kont.

Policjanci ustalili, że nieuczciwi internauci są mieszkańcami Działoszyna w powiecie pajęczańskim. Funkcjonariusze dotarli do 19-latk i jego o rok starszego kolegi, obaj są uczniami szkół o profilach informatycznych. Podczas przeszukania ich mieszkań zabezpieczono twarde dyski komputerów oraz około 140 płyt zawierających programy komputerowe bez wymaganej licencji. Materiał dowodowy zostanie poddany analizie w Pracowni Badań Komputerowych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi. Obu podejrzanym w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonowa w Wieluniu, przedstawiono zarzuty zakłócania sieci teleinformatycznej, przyznali się do tego czynu. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policja w Łodzi

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.