Naciśnij ESC aby zamknąć

Pirat działający na wielką skalę zatrzymany

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej zatrzymali pirata komputerowego działającego od kilku lat na olbrzymią wręcz skalę. Oferował on nielegalnie skopiowane programy komputerowe, filmy, gry i muzykę. Zamieszczona na jego stronie internetowej lista zawierała ponad 16.000 dostępnych pozycji i była cały czas aktualizowana o nowości.

HACK.pl

Oprócz najnowszych gier komputerowych i filmów, możliwych w tej chwili jedynie do obejrzenia w kinie, niewątpliwie najdroższe były programy użytkowe. Nie chodzi tutaj o cenę sprzedaży tych programów przez zatrzymanego. Ta zawsze była podobna – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – i zależała jedynie od ilości płyt koniecznych do ich nagrania. Jednak wartości rynkowe oferowanego przez pirata oprogramowania, np. inżynieryjnego, dochodziły do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdecydowaną perełką w “sklepiku” sosnowiczanina były moduły programu projektowego Catia, na zakup którego pozwolić mogą sobie jedynie największe firmy. Był on wykorzystywany m.in. przy projektowaniu myśliwców bojowych. Znalezione u zatrzymanego moduły Catii wstępnie oceniono na kilka milionów złotych.

W trakcie przeszukania domu policjanci znaleźli ponad 11.000 płyt z nielegalnymi programami, filmami, grami i muzyką. Oprócz tego zabezpieczono sprzęt komputerowy służący do kopiowania płyt na wielką skalę. Wartość zabezpieczonego oprogramowania oceniono wstępnie na 15 milionów złotych. Dokładna wycena będzie możliwa po analizie zabezpieczonych materiałów, w tym zawartości twardych dysków, przez specjalistów.

Teraz funkcjonariusze ustalają klientów zatrzymanego i źródło, z którego zaopatrywał się sam hurtownik. Za swoją działalność mężczyźnie może grozić teraz kara do 5 lat więzienia i perspektywa zasądzenia olbrzymich odszkodowań, o jakie mogą wystąpić właściciele oprogramowania.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.