Naciśnij ESC aby zamknąć

Oszust w sieci

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i Komisariatu Szczecin Niebuszewo zatrzymali mężczyznę, któremu zarzuca się popełnienie szeregu oszustw poprzez Internet. Dotychczas ustalono, że Tomasz J. w wyniku nielegalnych transakcji wyłudził od co najmniej 71 osób kwotę kilku tysięcy złotych, a kilka firm mogło stracić na „współpracy” z nim nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Realizacja tej sprawy i zatrzymanie 32-letniego Tomasza J. było możliwe dzięki pracy operacyjnej policjantów i współpracy z działem bezpieczeństwa portalu internetowego Allegro.pl, za pośrednictwem którego dochodziło do naruszeń prawa. Wstępnie ustalono, że mężczyzna działał od września do października ubiegłego roku. Jest on osobą nie mającą stałego miejsca zameldowania.


100303oszust_pg2.jpg

W Szczecinie wynajął mieszkanie w centrum. Poprzez domowy komputer, dysponując kontem użytkownika opublikował setki ofert sprzedaży doładowań prepaid najpopularniejszych sieci komórkowych. Z jego ofert skorzystało 71 osób. Niestety nigdy nie otrzymały one zakupionego towaru w postaci kodów doładowujących, pomimo dokonanych wpłat na wskazane i specjalnie w tym celu założone przez podejrzanego konto bankowe. Szacuje się, że w taki sposób oszukani stracili łącznie kilka tysięcy złotych.

Policjanci zbierając materiał dowodowy ustalili także, że Tomasz J. mógł doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę nawet ponad 40 tysięcy złotych firmy z terenu Polski dzierżawiące terminale do generowania kodów prepaid. Przedstawiciele tych firm podają, że wszystko wskazuje na to, że oszust z góry zaplanował przestępcze działanie. Jego oferty sprzedaży były od początku zaniżone, tak aby przyciągnąć klienta.

Tuż po zatrzymaniu mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz dokumentację, która będzie stanowiła dowód w sprawie. Tomasz J. usłyszał dotąd 71 zarzutów za oszustwa. Mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wczoraj prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.