Naciśnij ESC aby zamknąć

Oszust internetowy zatrzymany

Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Komputerową w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali oszusta internetowego. Jak ustalili, zatrzymany wysyłał wiadomości e-mail do firm z całej Polski podszywając się pod ich właścicieli lub prezesów, w których polecał księgowym wykonać przelew na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. W ten sposób oszust od listopada 2006 r. wzbogacił się o blisko 100 tys. zł.

Policjanci zatrzymali podejrzanego w jednym z hipermarketów ze sprzętem RTV. Podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczono 30.000 złotych oraz sprzęt RTV, komputerowy i fotograficzny, który najprawdopodobniej zakupywał po wyłudzeniu pieniędzy.

Policjanci odkryli również, że komputerowy przestępca zamierzał szantażować oszukane firmy. W laptopie należącym do mężczyzny znaleziono korespondencję, w której oszust domagał się od jednej z poszkodowanych osób pieniędzy, w zamian za to, że nie ujawni jej kontrahentom okoliczności oszustwa, mogących wpłynąć na wiarygodność firmy. Zatrzymany mężczyzna jest bezrobotny, wcześniej nie był karany. Został już tymczasowo aresztowany przez sąd na dwa miesiące. Za oszustwa może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.