Naciśnij ESC aby zamknąć

Najseksowniejsze wideo w historii. Scam na Facebooku

facebook_logo_0.png
Tysiące użytkowników sieci Facebook narażonych na atak wideo. Linki do “najseksowniejszego wideo w historii” niosą ryzyko zainfekowania oprogramowaniem adware. Firma Sophos, ostrzega użytkowników Facebooka przed atakiem wideo, którego celem jest zainfekowanie komputerów oprogramowaniem typu adware. Na tysiącach profili pojawiły się odnośniki do fałszywego nagrania wideo, opisanego jako „najseksowniejsze wideo w historii”.

Złośliwe posty, które pozornie pochodzą od użytkowników-przyjaciół na Facebook, mają następującą treść:

  <nazwa użytkownika> to bez wątpienia najseksowniejsze wideo w historii! : P: P: P
  Candid Camera Prank [HQ] Długość: 3:17

Wiadomości towarzyszy obraz, który wydaje się być miniaturą filmu przedstawiającego kobietę ubraną w skąpą spódniczkę podczas ćwiczenia na rowerze treningowym.

Jednak eksperci z Sophos ostrzegają, klikając na miniaturę filmu wcale nie nastąpi odtwarzanie. Zamiast tego aplikacja Facebook wyświetli komunikat o braku odpowiedniego oprogramowania, niezbędnego do uruchomienia wideo. To sztuczka, która ma na celu nakłonić użytkownika do zainstalowania na swoim komputerze adware.

“Możesz oglądać seksowne nagrania wideo, ale z dużą pewnością będziesz nękany przez wyskakujące reklamy,” ostrzega Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. “Nie tylko dojdzie do zainstalowania adware na twoim komputerze, ale podstępna aplikacja Facebook umieści tę samą wiadomość na wszystkich kontach twoich znajomych. Nic więc dziwnego, że twoi znajomi mogą kliknąć, aby obejrzeć film, gdy wygląda na to, że wiadomość przyszła od Ciebie.”

Użytkownikom Facebook dotkniętym atakiem nie zaleca się klikania w odnośniki lub umożliwiania uruchomienia aplikacji Facebook.

Jeśli padłeś ofiarą tego ataku, przeskanuj swój komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym, zmień hasła, przejrzyj ustawienia aplikacji Facebook i usuń wszelkie programy, które zostały zainstalowane podczas ataku, kontynuował Cluley. “W minionym roku 70% więcej użytkowników Facebook zgłosiło, że zostali zaatakowani przez złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem portalu, i wszystko wskazuje na to, że będzie coraz gorzej. Użytkownicy sieci społecznościowych muszą się nauczyć, aby w przyszłości nie dawać się nabierać na proste, ale jakże skuteczne sztuczki socjotechniki.
Więcej informacji na temat ataku można znaleźć na blogu Grahama Cluleya pod adresem:

http://www.sophos.com/blogs/gc/g/2010/05/15/sexiest-video-facebook

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.