Naciśnij ESC aby zamknąć

Miliony stron w niebezpieczeństwie! Błąd HeartBleed w OpenSSL!

Dwa dni temu okazało się, że ponad pół miliona zaufanych witryn w sieci jest zagrożonych niedawno odkrytym błędem w protokole SSL/TLS. Nosi on nazwę HeartBleed (krwawiące serce).

Według badań, problem dotyczy ponad 17% serwerów używających protokołów SSL/TLS, podpisanych przez zaufane urzędy certyfikacyjne. Wykorzystanie luki pozwala na odczytanie kluczy szyfrujących oraz kradzież takich informacji jak zaszyfrowana treść wiadomości, konta i hasła użytkowników oraz wszelkie dane zabezpieczone za pomocą protokołu SSL/TLS.

Błąd pozwala nawet na podszycie się pod serwer oraz pod samego użytkownika, a także na manipulowanie zawartością transmisji. Błąd został szerzej opisany jako CVE-2014-0160. Według raportu, problem dotyczy zarządzania rozszerzeniem Heartbeat (d1_both.c, t1_lib.c), polega na nadpisaniu bufora i możliwości odczytania 64k pamięci oraz kluczy prywatnych.

Zagrożonymi wersjami jest OpenSSL 1.0.1 – 1.0.1f, 1.0.2-beta. Należy więc zaktualizować OpenSSL do wersji 1.0.1g lub zrekompilować ręcznie ze źródeł z wyłączeniem rozszerzenia hearbeat (-DOPENSSL_NO_HEARTBEATS).

Zdjęcie: www.businessinsider.com

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.