Naciśnij ESC aby zamknąć

Magnes nie niszczy danych na dysku

dysk-twardy
Dyski twarde stosowane w naszych komputerach są nośnikami magnetycznymi, co oznacza, że zapis i odczyt danych wykorzystuje właściwości pola magnetycznego. Jest ono tworzone przez elektromagnesy umieszczone na końcu głowicy wykonującej operacje na talerzach dysku. Nie powinien więc dziwić fakt, że pojawienie się innego źródła pola magnetycznego – czy to zwykłego magnesu, czy też wbudowanego w inne urządzenie (np. głośnik) – budzi w nas obawę o bezpieczeństwo naszych danych. Czy inny magnes ma wpływ na nasz dysk? Czy może spowodować nieprawidłowy zapis, a nawet utratę tak cennych dla nas zasobów?

Wśród wielu użytkowników komputerów ciągle pokutuje mit, który karze odpowiedzieć twierdząco na powyższe pytania. Niżej postaramy się jednak go obalić. Nie! Magnes nie zagraża naszym dyskom!

Zwykły magnes nie szkodzi

Do zrozumienia, dlaczego magnesy nie powodują natychmiastowej destrukcji danych na dyskach, potrzebne jest zrozumienie podstawowych mechanizmów ich działania. Dyski twarde składają się z kilku talerzy, które są pokryte magnetyczną warstwą kobaltu lub dwutlenku żelaza – na nich gromadzone są informacje. Nasze dane są gromadzone w małych sektorach w postaci bitów. Bity, podobnie jak bieguny magnetyczne przyjmują tylko dwie wartości, tj. 0 i 1. Aby wykonać operację odczytu lub zapisu głowica dysku zbliża się do odpowiedniego segmentu na bardzo małą odległość i wytwarza bardzo silne pole magnetyczne – o indukcji powyżej 0,5 tesli. Tylko tak mocne pole magnetyczne może zmienić informacje na dysku. Ogromna siła pola wynika przede wszystkim z bardzo małej odległości oddziaływania (rzędu 10 nanometrów) i niewielkiego obszaru, na który działa.

Siła oddziaływania pola magnetycznego jest odwrotnie proporcjonalna do odległości, czyli nawet bardzo silne pole magnetyczne musiałoby być bardzo blisko naszego dysku, aby mieć na niego wpływ. Tutaj jedna uwaga. Jeśli odpowiednio silny magnes zbliżymy do naszego dysku w czasie jego pracy, to może on spowodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu głowicy (zbyt duża lub zbyt mała odległość od talerzy), co w konsekwencji może prowadzić do nieprawidłowego zapisu danych a nawet ich utraty.

Magnes w służbie kasowania danych

Innym powodem funkcjonowania mitu o tym, że magnes zagraża naszym danym jest to, że magnes jest wykorzystywany do… usuwania informacji z dysków. Z tym, że do takich operacji potrzebny jest specjalny magnes. Nie chodzi tylko o indukcję pola magnetycznego, która powinna być w okolicach 1 tesli, ale przede wszystkim o niewielką odległość jego oddziaływania. Dopiero spełnienie obu tych warunków sprawi, że odzyskiwanie danych z tak potraktowanego nośnika będzie praktycznie niemożliwe.

Po zapoznaniu się z odrobiną informacji i minimalną porcją szczegółów, które tłumaczą nam jak działają dyski twarde, jasno widzimy, że nie musimy się bać większości urządzeń wykorzystujących pole magnetyczne lub elektromagnetyczne. Współcześnie wykorzystywana elektronika jest bezpieczna, o ile nie działamy celowo na jej szkodę i zachowujemy zdrowy rozsądek. Większość z nas nie ma gigantycznych magnesów, które błyskawicznie czyszczą dyski, a zagrożenie płynące z tych mniejszych jest minimalne.

Źródło: DATA Lab Odzysk Danych

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.