Naciśnij ESC aby zamknąć

Kroll Ontrack wskazuje najnowsze trendy w branży odzyskiwania danych

logo01a.png
Przywracanie danych ze środowisk wirtualnych, chmur IT oraz komputerów małych firm prowadzących przydomowe biura to kierunki, w jakich według specjalistów odzyskiwania danych podążać będzie branża w najbliższych latach. Inżynierowie Kroll Ontrack stworzyli listę najważniejszych trendów, które wpływają na powstanie nowych rozwiązań na światowym rynku i zaowocowały niemal siedmiokrotnym zwiększeniem zapytań o odzyskiwanie danych od roku 2005.

Jak wskazują specjaliści z laboratoriów Kroll Ontrack, całkowita liczba danych odzyskanych w laboratoriach firmy w 2005 roku wynosiła 3.2 biliarda bajtów, podczas gdy w roku 2009 wzrosła aż do 14 biliardów bajtów.

Wśród nowych trendów, jakie wpływają na zmiany i wzrost zleceń na światowym rynku odzyskiwania danych, specjaliści Kroll Ontrack wyróżniają przede wszystkim wirtualizację systemów IT przedsiębiorstw, rozwój chmur IT oraz znaczny wzrost liczby małych, przydomowych biur o strukturze SOHO (Small Office / Home Office). Potwierdzają to polscy inżynierowie Kroll Ontrack z największego laboratorium w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy głównie w wirtualizacji upatrują jeden z głównych kierunków odzyskiwania danych w Polsce.

– Zmiany, jakie zaobserwowaliśmy świadczą o tym, że przeprowadzana przez coraz większą liczbę polskich przedsiębiorstw wirtualizacja, wiąże się także ze zwiększeniem liczby przypadków utraty danych ze środowisk wirtualnych. Wbrew powszechnej opinii winę za to ponosi nie sprzęt, lecz głównie błędy, jakie popełniają użytkownicy wirtualnych systemów. Jako że w większości przypadków sytuacje te mają miejsce w dużych przedsiębiorstwach, skutki tego mogą oznaczać tymczasowe przerwanie ciągłości działania firmy, a co za tym idzie poważne straty finansowe prowadzące nawet do bankructwa. Co pocieszające, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, jako jedyni w Polsce jesteśmy w stanie odzyskać dane z najpopularniejszych obecnie środowisk wirtualnych – VMware i tym samym ustrzec przedsiębiorców przed poważnymi problemami finansowymi – mówi Marek Suczyk, dyrektor zarządzający Kroll Ontrack.

Laboratorium+Kroll+Ontrack.JPG

Wśród nowych trendów w branży odzyskiwania danych na świecie, specjaliści Kroll Ontrack wyróżnili:

1. Odzyskiwanie danych ze środowisk wirtualnych

Oprogramowanie do wirtualizacji pozwala firmom na konsolidację systemów operacyjnych i zwiększenie wydajności dla sprzętu komputerowego, oferując przy tym znaczne korzyści i oszczędności. Umiejscowienie wszystkich danych na jednym systemie sprawia jednak, że utrata danych ze środowisk wirtualnych staje się dla firmy jeszcze bardziej bolesna i silniej wpływa na stabilność finansową przedsiębiorstw. O tym, że staje się to na świecie coraz większym problemem świadczy fakt, że tylko na przestrzeni lat 2008 / 2009 wzrost liczby wniosków o odzyskanie danych z wirtualnych środowisk wzrósł aż o 58 procent. Jak wskazują inżynierowie Kroll Ontrack aż 87 procent z nich było wynikiem błędu człowieka, związanego z niewłaściwym wdrożeniem, zarządzaniem bądź przenoszeniem danych do środowisk wirtualnych. Kroll Ontrack jako jedyna firma na świecie posiada dedykowane narzędzia do zdalnego odzyskiwania danych, co niweluje konieczność zatrzymania działalności przedsiębiorstwa na czas przywracania plików.

2. Odzyskiwanie danych z chmury

W 2009 r. chmura IT stała się bardzo opłacalną opcją magazynowania krytycznych dla biznesu danych. Użytkownicy usług bazujących na serwisach internetowych mogą bowiem dzięki niej korzystać z najlepszych światowych rozwiązań, nie będąc przy tym zależnymi od dedykowanej infrastruktury IT. Podczas gdy nowe technologie, takie jak chmura IT, pozwalają na zoptymalizowanie działań archiwizujących, nie są przy tym niestety wolne od możliwości utraty z nich danych. Jako że odzyskiwanie danych ze stosunkowo nowej struktury, jaką jest chmura, jest bardzo skomplikowane, wymaga też najnowocześniejszych narzędzi i technologii.

3. Odzyskiwanie danych z małych firm, prowadzących przydomowe biura (struktura Small Office / Home Office)

Według światowych danych Kroll Ontrack, utrata danych z segmentu małych firm z ang. SOHO (Small Office / Home Office), stanowiła największy wzrost odzyskiwania danych w latach 2005 – 2009. Jak twierdzą inżynierowie Kroll Ontrack z centralnego laboratorium Kroll Ontrack w USA, tendencja ta może utrzymać się przez najbliższe lata.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.