Naciśnij ESC aby zamknąć

Jak bezpiecznie kupować online przed świętami?

Według badań „Raport: Zakupy świąteczne 2016” przeprowadzonych przez firmę Deloitte, prawie 40% funduszy na prezenty świąteczne polscy konsumenci wydadzą w sklepach internetowych. Ta wartość nie umknie uwadze cyberoszustów. Aby poszukiwanie świątecznych podarunków nie skończyło się przykrą niespodzianką, warto stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Dowolny czas robienia zakupów, dostawa bezpośrednio do domu, a także mniejsza ilość czasu poświęcona na zakupy – te czynniki najbardziej przekonują Polaków do zakupów online i przekonują skutecznie. Polska osiągnęła drugi najwyższy wynik wśród badanych krajów, jeśli chodzi o ilość przeznaczonego budżetu świątecznego na zakupy online (37%). Taka sytuacja to również niestety możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy przez cyberprzestępców.

Jak kupować online bez przykrych niespodzianek radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

1. Kupuj w zaufanych sklepach – nowy sklep (założony krótko przed świętami) lub wyjątkowa promocja oferująca nową konsolę za połowę ceny, to najprawdopodobniej oszustwo. Nie wierz we wszystkie okazje i promocje. Lepiej zrób zakupy w zaufanym sklepie, mogącym pochwalić się dobrymi opiniami klientów.

2. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem – zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego szyfruje transakcje protokołem SSL – na początku adresu strony powinno się pojawić „https”. Sprawdź dokładnie adres strony, na której zamierzasz kupić wymarzony podarunek. Nie daj się także zwieść pozornie znanej nazwie sklepu internetowego – fałszywe linki zazwyczaj różnią się od tych prawdziwych w nazwie tylko jedną literą.

3. Kupuj tylko za pośrednictwem bezpiecznego łącza – zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego ci komputera lub urządzenia mobilnego, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Niektóre z programów zabezpieczających posiadają funkcję ochrony sieci domowej, która pozwala sprawdzić zabezpieczenia routera.

4. Używaj karty kredytowej lub zaufanych rozwiązań płatniczych – za zakupy najlepiej płać kartą kredytową pamiętając o przysługującej ci możliwości złożenia reklamacji typu „chargeback”. Umożliwia ona ubieganie się o zwrot kwoty zrealizowanej transakcji, jeśli sprzedawca nie wywiąże się z umowy. Inną opcją jest płatność kartą pre-paid, którą możesz doładować odpowiednią sumą pieniędzy i nie musisz się martwić, że sprzedający pobierze większą kwotę za twoje zakupy. Jeśli wolisz inną metodę, korzystaj z zaufanych systemów płatniczych, np. PayPal lub zrób z zakupy z możliwością płatności przy odbiorze.

5. Chroń swoje urządzenie – zanim wybierzesz odpowiedni prezent świąteczny, zadbaj o bezpieczeństwo urządzenia, na którym dokonujesz transakcji. Zainstaluj aktualizacje, a także pobierz program zabezpieczający przed zagrożeniami wykorzystującymi luki w oprogramowaniu i innymi złośliwymi aplikacjami próbującymi przeniknąć na dysk urządzenia.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.