Naciśnij ESC aby zamknąć

IE i FF mogą kraść pliki z dysku

Luki w Internet Explorerze oraz Firefoksie mogą posłużyć do wykradzenia z dysków użytkowników plików z danymi.

Luka jest związana z funkcją uploadowania plików na serwery. Ofiara musi odwiedzić specjalnie przygotowaną stronę oraz wpisać wymagane znaki tworzące ścieżkę dostępu do pliku- w dowolnej kolejności, mogą być także przetykane innymi literami i cyframi – w pole tekstowe. Dziura objawia się w Firefoksie (wersje 1.5 oraz 2.0) dla Windows i systemów Unix (IE oczywiście jest groźne pod Windows).

W sieci zostały opublikowane przykładowe exploity, które po wpisaniu przez internautę odpowiedniego zdania odczytują i wyświetlają treść pliku boot.ini. Skrypt wykorzystujący lukę w IE jest tutaj, w tym miejscu można zapoznać się z działaniem exploitu dotykającego Firefoksa.

Jak mówi Michał Zalewski, odkrywca luki w FF i twórca exploitów, dziura w Firefoksie to wariacja błędu zgłoszonego do Bugzilli już w 2000 roku. Luki umożliwiają dostęp do praktycznie każdego pliku na twardym dysku użytkownika – pod warunkiem, że atakujący zna do niego ścieżkę dostępu.

Źródło: The Register, ITBiznes

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.