Naciśnij ESC aby zamknąć

Hakerzy w rękach policjantów – portal TopHack.pl zamknięty

Dwóch hakerów, którzy włamywali się na strony internetowe, zatrzymali policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Młodzi mieszkańcy Górnego Śląska regularnie zmieniali zawartość witryn www. Interesowały ich głównie strony urzędów administracji państwowej, banków, firm, ale także znanych osób. Teraz grozi im do 3 lat więzienia. Śledczy sprawdzają, czy hakerzy nie dokonywali innych przestępstw w sieci.

Policjanci od kilku miesięcy tropili hakerów. Wszystko zaczęło się od informacji o tym, że ktoś włamuje się na witryny internetowe “Tygodnika Sanockiego” oraz starostw powiatowych w Lesku i Łańcucie. Ustaleniem, kto bez wiedzy administratorów witryn zamienił ich zawartość, zajęli się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

Podejrzenia policjantów skoncentrowały się wokół dwóch młodych internautów, mieszkańców Mysłowic i Bełchatowa. 23-latek, i jego o trzy lata młodszy kolega, używający nicków Asassin i ZaBeaTy “chwalili” się włamaniami na stronie internetowej odwiedzanej przez hakerów. Wśród swych “dokonań” wymieniali też ataki na witryny internetowe podkarpackich instytucji. Policjanci ustalili już, że hakerzy ze Śląska atakowali także strony znanych osób (aktorek, sportowców). Na witrynie znanej aktorki zamieścili informację o jej śmierci. Na razie osoby te nie powiadomiły Policji o przestępstwie.

20 i 23-latek wpadli w ręce kryminalnych z Rzeszowa. Obaj usłyszeli zarzuty włamań na witryny internetowe. Według polskiego prawa jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat. Hakerzy trafili pod dozór Policji. Mają również zakaz opuszczania kraju i logowania się w internecie. Policjanci zabezpieczyli też komputery administratorów strony internetowej, na której hakerzy wyliczali swe “dokonania”. Policjanci sprawdzają teraz, czy podejrzani nie dokonywali innych przestępstw w sieci. Lista zarzutów wobec podejrzanych prawdopodobnie się wydłuży. Kryminalni szacują, że obaj zatrzymani mają na swoim koncie kilkadziesiąt włamań na różne serwery.

Źródło: Komenda Główna Policji

Bezprawne przeszukania?

Całe zdarzenie zostało kilka dni temu opisane przez administratora strony tophack.pl – d3m0n (http://194.181.6.227/akcja.php)

Oto jego treść:

Dnia 21-tego Grudnia 2007 roku około godziny 6:00 (akcja zorganizowana) do mieszkań członków redakcji tophack.pl (d3m0na,Gregstara,s@S@na) weszli funkcjonariusze policji. Posiadali oni nakazy zezwalające na przeszukanie mieszkań i zabezpieczenie WSZYSTKICH komputerów oraz nośników danych. Rodziny administratorów tophack.pl były w szoku. Funkcjonariusze zabezpieczyli 5 komputerów oraz dyski twarde.

Nasuwa się tylko jedno pytanie: Jakim prawem?

Otóż według pism wydanych przez prokuraturę strona tophack.pl była forum internetowym, co nie jest prawdą (definicja “forum internetowego” nie zgadza się z charakterem strony). Co więcej, wezwany na przesłuchanie nie jest jeden z administratorów, lecz jego ojciec, który ze sprawą nie ma nic wspólnego. Żeby było weselej, cała sprawa odbywa się w Rzeszowie do którego średnia odległość wszystkich administratorów to 400km. Postępowanie odbywa się w sprawie włamania min. na strony internetowe redakcji “Tygodnika Sanockiego” oraz Starostwa Powiatowego w Lesku, z którymi administratorzy nie mieli nic wspólnego. Czy na podstawie zrzutów ekranów, które można zobaczyć tylko (strona tophack.pl została zablokowana) w cache google (http://64.233.183.104/search?q=cache:tophack.pl/screen301.html), można przewrócić życie uczciwych obywateli do góry nogami. W poszukiwaniu informacji o pani Prokurator Joannie Siwiec natrafiłem na artykuł na stronie http://www.aferyprawa.com, który nie stawia jej w dobrym świetle. W sieci jest wiele stron, które piszą o atakach internetowych np. zone-h.org, interia.pl Skoro d3m0n, Gregstar i s@S@n są wezwani tylko jako świadkowie, to czemu zostali potraktowani jak przestępcy. Odpowiedzieć na to pytanie potrafi chyba tylko pani prokurator, z którą po wielu próbach nie udało mi się skontaktować. Zostali oni pozbawieni możliwości prowadzenia serwisu z powodu zablokowania strony i odebrania sprzętu. Warto jeszcze wspomnieć, że podczas przeszukania w domu d3m0na został również skonfiskowany bardzo ważny komputer rodziców, niezbędny do funkcjonowania ich firmy.

W związku z decyzją pani prokurator rodzi się wiele pytań: “Czy pani prokurator przemyślała swoje działania, czy miała prawo do zamknięcia serwisu tophack.pl, który był tylko portalem czysto informacyjnym oraz czy przeszukania i zabranie całego sprzętu były konieczne. Czy w taki sposób działania pani prokurator nie narażają budżetu naszego państwa na ponoszenie bezpodstawnych dużych kosztów i uniemożliwiają prowadzenie serwisu tophack oraz działalności gospodarczej członków rodzin poszkodowanych”. Czy nie ma ważniejszych spraw do rozwiązania w naszym kraju, a może mamy za dużo publicznych pieniędzy (ciekawe, ile kosztowała ta bezsensowna akcja?).

Screeny nakazów:
http://img137.imageshack.us/img137/610/es2sw8.jpg
http://img174.imageshack.us/img174/5863/es3nd2.jpg

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.