Naciśnij ESC aby zamknąć

HACK.pl – są oficjalne komunikaty

Kilka dni temu opublikowana została na łamach największych światowych serwisów zajmujących się bezpieczeństwem (SecurityFocus, Secunia, FrSIRT) oceniona jako krytyczna (często źle tłumaczona: “ekstremalnie krytyczna”, zapewne z powodu dosłownego tłumaczenia ocen Secunii), luka WMI Object Broker ActiveX Code Execution. Została ona odkryta przez Michała Bućkę, audytora bezpieczeństwa, współtworzącego HACKPL.

http://www.frsirt.com/bulletins/7641
http://secunia.com/advisories/22603/

Luka została znaleziona w WMI Object Broker ActiveX – luka umożliwia zdalne wykonanie kodu. Michał przesłał także Secunii przykładową, prostą aplikację wykorzystującą tę podatność.

HACKPL poinformował powyższe serwisy, że instnieje kilka innych możliwości wykorzystania tego błędu i że w niedługim czasie mogą się pojawić w postaci złośliwego oprogramowania. Microsoft polecił wyłączenie obsługi ActiveX w przeglądarkach innych niż Internet Explorer 7, w Internet Explorer 7 wadliwa kontrolka jest domyślnie wyłączona.

HACKPL ostrzega jednak, że kontrolka może być także obecna w innym oprogramowaniu, przez co zwiększa się znacznie prawdopodobieństwo wykorzystania tego błędu w różnych atakach.

Kontrolka ActiveX jest oznaczona jako “safe for scripting”, co oznacza, że strona internetowa może np. wykonywać metody obiektu. Kontrolka WMI tworzy swój obiekt (ActiveX) w systemie, który już tam istnieje. Jest to poważny błąd, który powoduje jawne ominięcie zasad modelu bezpieczeństwa ActiveX.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.