Naciśnij ESC aby zamknąć

Fortinet zaprezentował serię bezprzewodowych punktów dostępowych FortiAP

Fortinet przedstawił strategię w zakresie bezpieczeństwa radiowych sieci LAN oraz zaprezentował nową linię bezprzewodowych punktów dostępowych o nazwie FortiAP.

Urządzenia FortiAP-210 i FortiAP-220 wspierają najnowszy standard IEEE 802.11n. Zaprojektowane zostały dla średnich przedsiębiorstw i dostawców usług internetowych obsługujących sieci od 250 do 5,000 użytkowników. Produkty z linii FortiAP będą współpracować z urządzeniami zabezpieczającymi Fortinet FortiGate®, pełniącymi funkcje kontrolerów punktów dostępowych, tworząc razem jedną platformę, która połączy wysokowydajne sieci bezprzewodowe z systemem zintegrowanej ochrony. Dodatkowo, rozwiązania FortiGate umożliwiają zarządzanie od kilku do kilku tysiącami bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci LAN, co pozwala na zbudowanie wysokoskalowalnej infrastruktury.

FortiAP-200_Rt_HiRes2.png

Najnowsze przykłady spektakularnych włamań do sieci, których efektem była kradzież tysięcy danych z kart kredytowych dowodzą, że bezprzewodowe sieci LAN są obecnie bardziej narażone na włamania niż sieci przewodowe. Oprócz średnich przedsiębiorstw i dostawców internetu, rozwiązanie FortiAP/FortiGate idealnie nadaje się dla branży retail, ponieważ spełnia standardy bezpieczeństwa kart płatniczych (PCI DSS), w których wymogiem jest wykrywanie obcych punktów dostępowych oraz detekcja i zapobieganie włamaniom.

Nowe bezprzewodowe punkty dostępowe FortiAP, razem w produktami FortiGate, umożliwiają stworzenie zintegrowanego schematu zarządzania zagrożeniami w sieciach bezprzewodowych w taki sam sposób, jak w przypadku sieci przewodowych. Radiowy ruch danych wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ jest to medium szczególnie podatne na zagrożenia sieciowe takie, jak wyciek danych, ataki DoS czy nadużywanie pasma powodujące spadek wydajności sieci. Architektura FortiAP/FortiGate pozwoli na skierowanie całego bezprzewodowego ruchu danych do mechanizmów zabezpieczających UTM w urządzeniach FortiGate w celu przeprowadzenia takich procesów, jak wykrywanie i eliminowanie intruzów, sprawdzanie zgodności z polityką bezpieczeństwa czy nadawanie priorytetów aplikacjom aby zapewnić wysoką wydajność sieci. Takie podejście umożliwi mocniejsze “ufortyfikowanie” infrastruktury radiowej sieci LAN. Dodatkowo, FortiAP wykorzystują międzynarodowy standard CAPWAP (Control and Provisioning of Wireless Access Points) do połączenia bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci, co odróżnia je od urządzeń konkurencyjnych stosujących własne metody do tego celu.

Wraz z upowszechnianiem się inteligentnych telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych nastąpił lawinowy wzrost zainteresowania szybkim, bezprzewodowym i mobilnym dostępem do interenetu, z każdego miejsca. Dlatego w Polsce buduje sie coraz więcej sieci WLAN ogólnie dostęnych, w supermarketach, sieciach sprzedaży detalicznej, pubach, restauracjach, w miejscach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach. Szacuje się, że do 2013 roku ich liczba będzie rosła w tempie nie mniejszym niż 50 procent rocznie, – powiedział Mariusz Rzepka, country manager Fortinet na Polskę, Ukrainę i Białoruś. – Niestety rzadko usługodawca bezprzewodowego dostępu zastanawia się nad bezpieczeństwem zarówno własnej – udostęponionej sieci WLAN, swoich serwerów oraz pasma, jak i bezpieczeństwem użytkowników tych sieci. To tak jakbyśmy budowali dużą sieć szybkich dróg oraz skrzyżowań bez sygnalizacji świetlnej i bez konieczności przestrzegania kodeksu drogowego. Można przewidzieć, że bardzo szybko kontrolę nad taką infrastrukturą przejmą piraci drogowi. Nasze rozwiązania adresowane są do tej grupy rozważnych i świadomych firm doradczych, dostawców internetu oraz korporacji. Dajemy im za przystępną cene skalowalne i proste zarazem narzędzia do pełnej kontroli oraz skutecznej ochrony zasobów, w tym ochrony użytkowników tych sieci, przeprowadzanych transakcji, poufnych informacji.

Nowa linia produktów FortiAP jest pierwszym etapem strategii Fortinet w zakresie bezpieczeństwa bezprzewodowych sieci LAN. Jako pierwsze pojawią się modele FortiAP-210 (wyposażony w jeden układ radiowy i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych) oraz FortiAP-220 (posiadający dwa układy radiowe i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych). Urządzenia mogą być wykorzystane do zbudowania bezprzewodowej sieci w biurach, kampusach, punktach sprzedaży, magazynach, hot spotach.

Kluczowe właściwości produktów FortiAP:

• obsługa standardu 802.11n
• przepustowość: 300 Mbps – 600Mbps
• dedykowany system radiowy do monitoringu przestrzeni w celu ochrony sieci przed obcymi bezprzewodowymi punktami dostępowymi i zapewnienia zgodności z wytycznymi PCI (Payment Card Industry)
• wbudowane wewnętrzne anteny
• obsługa Power over Ethernet (PoE).

Wszystkie urządzenia FortiGate z serii od FortiGate-60 wzwyż będą mogły pelnić funkcję kontrolerów dla produktów FortiAP, co daje firmom dużą elastyczność w wyborze rozwiązania i pozwala na storzenie skalowalnego systemu, który może być dowolnie rozbudowywany. Platformy FortiGate mogą być też wykorzystywane do zarządzania zarówno przewodową, jak i bezprzewodową siecią. Do zestawu funkcjnalności FortiGate producent dodał opcje zarządzania środowiskiem WLAN i bezprzewodowy IPS. Każde urządzenie FortiGate jest przystosowane do centralnego zarządzania wszystkimi bezprzewodowymi punktami dostępowymi w sieci. Z poziomu jednej konsoli możliwe jest kontrolowanie dostępu do sieci, aktualizowanie polityki bezpieczeństwa czy monitorowanie jej zgodności w wymaganiami i standardami.

Dostępność

Produkty FortiAP będą dostępne w trzecim kwartale tego roku. Klienci, którzy mają ważną umowę serwisową, będą mogli zaktualizować system operacyjny w urządzaniach FortiGate do obsługi WLAN bezpłatnie.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.