Naciśnij ESC aby zamknąć

Format TiVoToGo złamany

Grupa programistów złamała format szyfrowania TiVoToGo stosowaną w odtwarzaczach TiVo.

Wszystko zaczęło się od dodatnia nowej funkcjonalności do urządzeń TiVo w wersji 1.7 – pozwala ona pobierać filmy z odtwarzacza przez przeglądarkę WWW i odtwarzać je na zwykłym komputerze. Oczywiście, z ograniczeniami.

Grupa programistów zaczęła analizować sposób przesyłania danych z TiVo do komputera i w ciągu prawie dwóch lat rozgryzła cały format, ciekawy z kryptologicznego punktu widzenia – stosuje on stworzony przez firmę Qualcomm szyfr Turing. Sam szyfr jest stosunkowo mocny, ale problem twórców TiVo polegał na tym, że wszystkie informacje potrzebne do rozszyfrowania strumienia filmu muszą być dostępne dla odtwarzacza na komputerze. A jeśli są dostępne dla komputera, to choćby autorzy starali się ze wszystkich sił to i tak są one dostępne dla osoby, która przy tym komputerze siedzi.

Autorom TiVoToGo nie pomogło ukrywanie klucza i niejawny format danych – od lutego 2005, kiedy na wiki TiVoToGo pojawiły się pierwsze wpisy z pytaniami co to za format, do grudnia 2006 kiedy ostatecznie udało się rozgryźć metodę szyfrowania i stworzyć odpowiednie oprogramowanie deszyfrujące.

Źródło: IDG

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.