Naciśnij ESC aby zamknąć

Dwudniowa akcja przeciwko “piratom”

Policjanci wspólnie z pracownikami Izby Celnej w Krakowie zatrzymali 6 osób w trakcie dwudniowej akcji wymierzonej przeciwko “piratom”. W czasie działań zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy pirackich płyt z nagraniami.

Pierwsza część wspólnej akcji miała miejsce w sobotę. W jej trakcie zatrzymano trzech mieszkańców Krakowa w wieku 22-25 lat – trudniących się rozpowszechnianiem pirackich wydawnictw. Znaleziono przy nich łącznie 948 sztuk płyt z muzyką filmami oraz oprogramowaniem. Kolejny zatrzymany – 35 letni krakowianin miał przy sobie 287 takich płyt. Następne – 1082 – znaleziono w jego miejscu zamieszkania, gdzie mężczyzna kopiował płyty. Zabezpieczono też sprzęt komputerowy oraz przygotowane już okładki. Jednocześnie funkcjonariusze ustalili, że na terenie giełdy porzucony został samochód Ford, stanowiący magazyn handlarzy. W trakcie jego przeszukania znaleziono 1710 pirackich wydawnictw.

Działania kontynuowane były również dzień później. W niedzielę zatrzymano dwie osoby zajmujące się przestępczym procederem. Policjanci w trakcie działań ustalili, że towar na stoiska jest systematycznie donoszony z samochodu stojącego na pobliskim parkingu. Funkcjonariusze szybko odnaleźli samochód i zatrzymali dwóch mężczyzn – mieszkańców Krakowa w wieku 18 i 22 lat – zajmujących się właśnie donoszeniem towaru. W trakcie przeszukania samochodu marki Nissan znaleziono i zabezpieczono 1501 płyt DVD i CD-R z programami i grami komputerowymi.

Łącznie zatrzymano 6 osób, które odpowiedzą przed sądem za nielegalne pozyskiwanie i rozpowszechnianie wydawnictw; grozi za to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Zabezpieczono ponad 4 tysiące płyt z filmami, muzyką, grami i programami komputerowymi. Wartość zabezpieczonego mienia, szacowana wg wartości strat poniesionych przez legalnych producentów, wynosi ponad 300 tysięcy złotych. Dodatkowo pracownicy Izby Celnej zabezpieczyli na terenie giełdy kilkanaście tysięcy (wstępnie szacuje się ich ilość na 15-20 tysięcy) nielegalnych nośników, pochodzących z niewiadomego źródła – najprawdopodobniej porzuconych lub ukrytych przez osoby handlujące nimi. Trwa liczenie i sprawdzanie zabezpieczonego mienia oraz ustalanie jego wartości.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.