Naciśnij ESC aby zamknąć

Dwie trzecie użytkowników trafiło w internecie na treści niebezpieczne dla dzieci w 2014r.

Badanie „Dzieci online” przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniło, że w 2014 r. 68% użytkowników korzystających z funkcji kontroli rodzicielskiej zetknęło się z nieodpowiednią lub niebezpieczną zawartością online. Treści dla dorosłych, hazard oraz strony zawierające informacje na temat broni stanowiły najbardziej rozpowszechnione zagrożenia wykrywane przez technologie firmy Kaspersky Lab na chronionych komputerach.

Internet dawno temu przestał być domeną jedynie dorosłych. Dzisiaj dzieci są często o wiele aktywniejszymi użytkownikami Sieci niż ich rodzice. Czy jednak środowisko to jest na tyle bezpieczne, aby dzieci mogły poruszać się w nim bez obawy, że natkną się na groźną zawartość? Aby to sprawdzić, eksperci postanowili zbadać potencjalne zagrożenia online, jakie mogą dotknąć dzieci, analizując dane pochodzące od użytkowników produktów Kaspersky Lab wyposażonych w moduł Kontrola rodzicielska.

Wyniki pokazują, że więcej niż połowa (59,5%) użytkowników natrafiła na pornografię; ponad jedna czwarta (26,6%) próbowała wchodzić na strony poświęcone hazardowi; co piąty użytkownik natknął się na witryny prezentujące broń i niemal tyle samo osób trafiło na wulgarne słownictwo.
Strony internetowe zawierające te trzy rodzaje nieodpowiedniej zawartości (treści dla dorosłych, czaty, hazard oraz broń), wraz z innymi prezentującymi narkotyki, tytoń oraz alkohol, były najczęściej blokowane przez rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab.
Częstotliwość wykryć pokazuje jedynie, jak łatwo użytkownicy mogą trafić na takie treści online. Im większa częstotliwość, tym większe prawdopodobieństwo.

Pod względem geograficznym państwa, w których Kontrola rodzicielska odnotowała najwięcej wykryć, obejmowały Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielką Brytanię oraz Rosję. Francja, Wietnam, Brazylia oraz Algieria również uplasowały się w pierwszej dziesiątce pod względem wykrywania nieodpowiednich treści – były jednak stosunkowo bezpieczniejsze ze względu na niższą częstotliwość wykrywania.

Poszczególne państwa z pierwszej dziesiątki różnią się pod względem dominujących zagrożeń online dla dzieci. Na przykład treści dla dorosłych stanowiły największe zagrożenie dla użytkowników w Niemczech (172 wykryć na użytkownika), Chinach (144,18 wykryć na użytkownika) oraz Stanach Zjednoczonych (126,16 wykryć). Treści dotyczące alkoholu, tytoniu oraz narkotyków stanowiły główne zagrożenie dla użytkowników z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Tego rodzaju treści okazały się również popularne w Brazylii i Wielkiej Brytanii.

„W celu zapewnienia ochrony młodym ludziom zalecamy rodzicom, aby wybierali rozwiązania bezpieczeństwa zawierające technologie kontroli rodzicielskiej oraz w pełni wykorzystywali bezpieczne profile w wyszukiwarkach i aplikacjach, które pozwalają na dostęp do treści multimedialnych. Warto jednak pamiętać, że technologie takie nie zapewniają niezawodnej ochrony w sytuacjach, gdy domyślnie bezpieczne serwisy internetowe, takie jak portale społecznościowe lub czaty, są wykorzystywane przez osoby polujące w Sieci na swoje ofiary. Bezpieczeństwo internetowe najmłodszych użytkowników zasługuje na to, aby traktować je poważnie – jako rzeczywiste zagrożenie mające konsekwencje w prawdziwym życiu. Z tego powodu zachęcamy rodziców, aby aktywnie uczestniczyli w realnym i cyfrowym życiu swoich dzieci. Tylko wtedy będą mogli mieć pewność, że nie przegapią momentu, gdy ich dziecko będzie potrzebować wsparcia” – powiedział Konstantin Ignatiew, menedżer grupy analityków zawartości WWW, Kaspersky Lab.
Więcej na temat zagrożeń online dotykających dzieci można przeczytać w pełnym tekście opisującym badanie: http://r.kaspersky.pl/h7Ax3.

Źródło: Kaspersky Lab

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.