Naciśnij ESC aby zamknąć

Brytyjskie prawo nie dla hakerów

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) wystąpiło z wnioskiem o nadanie jej większych praw, aby skuteczniej ścigać hakerów. Zgodnie z oświadczeniem, policjanci i sędziowie na Wyspach uzyskaliby m.in. możliwość zablokowania internautom podejrzanym o przestępczość komputerową dostępu do sieci.

Na mocy nowych przepisów oskarżona osoba miałaby ponadto zostać pozbawiona kart kredytowych, prawa do posiadania konta bankowego oraz większej ilości gotówki.

Nowy przepis zostanie włączony w zaproponowany przez Home Office nowy akt prawny o nazwie Serious Crime Prevention Order, który skierowany jest przeciwko zorganizowanej przestępczości i ma pomagać policjantom w jej zwalczaniu w sytuacji braku ewidentnych dowodów zbrodni. Dzięki temu wymiar sprawiedliwości będzie mógł zastosować różne prawne środki prewencyjne w stosunku do osób podejrzanych o popełnianie cyberprzestępstw.

Na razie nie odezwały się żadne głosy sprzeciwu ze strony ewentualnych obrońców praw hakerów, jednak prawnicy zastanawiają się nad możliwym zagrożeniem swobód obywatelskich. Ich zdaniem istnieje obawa zbyt pochopnego oskarżenia niewinnej osoby, która zanim dojdzie do procesu może ponieść nieadekwatnie duże konsekwencje.

Źródło: Wirtualnemedia

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.