Naciśnij ESC aby zamknąć

Brazylijska maskarada – trojan podszywa się pod program antywirusowy

Kaspersky Lab informuje o pojawieniu się szkodliwego programu, który podszywa się pod aplikację antywirusową i kradnie informacje związane z bankowością online. Zagrożenie jest obecnie aktywne w Brazylii.

Departament-Energii USA

Szkodliwy program dociera do potencjalnych ofiar w wiadomościach e-mail i przy użyciu swoistej maskarady próbuje pozostać w systemie. Trojan ma rozmiar 368 KB i został napisany w środowisku programistycznym Delphi, co może świadczyć o niewielkim doświadczeniu cyberprzestępcy.

E-mail z zagrożeniem zawiera dodatkowo kilka szkodliwych i nieszkodliwych plików. Jeżeli użytkownik uruchomi załączony plik, na jego komputerze zostanie zainstalowany trojan, który podszywa się pod program antywirusowy Avast!. Na pasku zadań systemu Windows pojawi się ikona charakterystyczna dla tego rozwiązania bezpieczeństwa, a po kliknięciu jej na ekranie pojawia się informacja, że komputer jest chroniony. W rzeczywistości trojan potajemnie wykrada informacje związane z bankowością online.

Przed dokonaniem infekcji trojan próbuje także odinstalować z atakowanego systemu prawdziwe programy antywirusowe. Na szczęście najlepsze pakiety bezpieczeństwa posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają usunięcie lub wyłączenie ich przez inne aplikacje.

W opisywanej kampanii wykorzystywanych jest wiele szkodliwych plików. Posiadają różne role i są wykrywane przez oprogramowanie Kaspersky Lab jako:

• Trojan.Win32.Delf.ddir,
• Trojan.Win32.ChePro.aov,
• Trojan.Win32.ChePro.anv,
• Trojan-Banker.Win32.Delf.apg,
• not-a-virus:RiskTool.Win32.Deleter.i,
• Trojan-Banker.Win32.Agent.jst
• Trojan.Win32.Delf.ddiq.

„Wygląda na to, że cyberprzestępcy w Brazylii postanowili pójść na łatwiznę i wykorzystać popularność darmowego rozwiązania antywirusowego” – komentuje Dmitruj Bestużew, ekspert z Kaspersky Lab. „Zagrożenie jest obecnie aktywne w Brazylii, jednak może zostać bardzo łatwo zaadoptowane do innych języków, dlatego przestrzegamy wszystkich użytkowników, by zwracali uwagę na to, co instalują na swoich komputerach i pobierali oprogramowanie z oficjalnych źródeł”.

Informacje szczegółowe o nowym trojanie są dostępne w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=853.

Źródło: Kaspersky Lab

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.