Naciśnij ESC aby zamknąć

Brad Pitt i Tom Cruise na liście cyberprzestępców

Laboratorium PandaLabs przeprowadziło analizę nazwisk sławnych ludzi, które w 2008 roku były najczęściej wykorzystywane przez przestępców internetowych. Według danych laboratorium, Brad Pitt i Tom Cruise są najczęściej wykorzystywani przez cyberprzestępców w tworzeniu spamu oraz wiadomości zainfekowanych złośliwym kodem. Wysoko na liście znalazły się również Britney Spears, Angelina Jolie oraz Lindsay Lohan.

Wyniki badania przeprowadzone przez PandaLabs, laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych, wyraźnie pokazują, iż aktorzy z Hollywood to ulubiona przynęta, którą posługiwali się przestępcy internetowi w 2008 roku. Szczególnie upodobali sobie dwóch aktorów: Brada Pitta (12,50%) oraz Toma Cruise’a (12,57%). Ci znani aktorzy pojawiali się w prawie jednej czwartej wszystkich wiadomości wykorzystujących nazwiska sławnych ludzi.

Cyberprzestępcy wykorzystują do rozsyłania spamu równie chętnie nazwiska aktorek. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się: Angelina Jolie (11,62%), Lindsay Lohan (10,15%) i Jessica Alba (9,52%), które zajęły odpowiednio czwarte, piąte i siódme miejsce. Jennifer Aniston z wynikiem 5,14% uplasowała się na miejscu dziesiątym.

Na liście znaleźli się również piosenkarze, zarówno ci uznani jak i dopiero rozpoczynający karierę. Britney Spears zajęła trzecie miejsce (12,01%), a uczestnicy programu American Idol (amerykańskie reality show) szóste, co stanowiło 9,52% wszystkich wiadomości związanych ze sławnymi ludźmi.

Na liście znaleźli się również piosenkarze, zarówno ci uznani jak i dopiero rozpoczynający karierę. Britney Spears zajęła trzecie miejsce (12,01%), a uczestnicy programu American Idol (amerykańskie reality show) szóste, co stanowiło 9,52% wszystkich wiadomości związanych ze sławnymi ludźmi.

Christina Aguilera, Barack Obama, Lewis Hamilton, Tiger Woods, Rihanna, Shakira, Madonna, Scarlett Johansson i Fidel Castro to niektóre z pozostałych nazwisk sławnych ludzi, które przestępcy internetowi wykorzystali jako przynętę do rozsyłania niebezpiecznych kodów.

Kuszenie użytkownika

“Cyberprzestępcy dokładnie wiedzą jakich informacji najczęściej szukają użytkownicy internetu. Nic więc dziwnego, iż wykorzystują je do rozsyłania niechcianych wiadomości. Mają bowiem nadzieję, że sławne nazwisko zachęci użytkowników do otwarcia wiadomości, aktywacji linka czy uruchomienia załącznika. To znane od lat działania socjotechniczne” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. „Użytkownicy, którzy połkną przynętę, niechybnie zainfekują swój komputer złośliwym kodem” – dodaje Sobianek.

Typowe wyrażenia wykorzystywane w zainfekowanych wiadomościach:

“Angelina Jolie nude” (Naga Angelina Jolie)
“Britney Spears hot images” (Gorące zdjęcia Britney Spears)
“Rihanna exposed” (Rihanna w negliżu)
“Scarlett Johansson spills boobs” (Wybuch piersi Scarlett Johansson)

Panda Security radzi użytkownikom, by nie otwierali wiadomości email rzekomo zawierających historie na temat sławnych ludzi bądź ich zdjęcia. Pod żadnym pozorem nie należy również uruchamiać załączników czy otwierać linków zawartych w tych wiadomościach.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.