Naciśnij ESC aby zamknąć

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010: Toruń

bezpieczenstwo_wifi_polska.pngKaspersky Lab Polska rozpoczyna nową serię badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Zeszłoroczna seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r.

Tegoroczne raporty obejmą wszystkie miasta przebadane poprzednio, pojawią się jednak nowości. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone – tak jak rok temu – w Toruniu.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

W Toruniu przebadanych zostało ponad 1 300 sieci bezprzewodowych na trasie o długości około 13 km. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez sprzęt podczas jazdy samochodem i spaceru.

[quote]Toruń w tegorocznym badaniu wypadł nadspodziewanie dobrze. Nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż rok temu. Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowo jest to zasługa naszych raportów i artykułów dotyczących konieczności lepszego zabezpieczania sieci WiFi. Liczymy na równie dobre wyniki badań w pozostałych miastach Polski.[/quote]
mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.

porownanie_szyfrowania.png

Wykres pokazuje ogromną różnicę jakości zabezpieczeń w sieciach WiFi w stosunku do zeszłego roku. Nie tylko zmalała liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych i zabezpieczonych przez bardzo słaby WEP, ale także zwiększył się – i to aż o 12% – odsetek sieci korzystających z najlepszych metod szyfrowania: WPA i WPA2.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab:
http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=616.

Wszystkie zeszłoroczne raporty znajdują na stronie:
http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce.

Wyniki ostatniego skanownia Torunia dostępne są pod adresem:
http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=549.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.