Naciśnij ESC aby zamknąć

Atak na rosyjski serwis randkowy Topface

W dniu dzisiejszym pojawiły się informacje o ataku na rosyjski serwis randkowy Topface, w wyniku którego cyberprzestępcy ukradli bazę zawierającą informacje osobiste 20 milionów użytkowników, łącznie z danymi logowania i adresami e-mail. Baza ta została już wystawiona na sprzedaż na forach cyberprzestępczych. Co istotne, około 40% wykradzionych danych dotyczy użytkowników z Unii Europejskiej.

[i]”Uważamy, że dane skradzione w ataku na serwis Topface będą miały największą wartość dla spamerów, którzy dzięki nim uzyskają dostęp do milionów aktywnych adresów e-mail. Ofiary mogą otrzymywać wiadomości spamowe z reklamami innych serwisów randkowych i podobnymi ofertami. Atakujący mogli także wejść w posiadanie korespondencji wymienianej między użytkownikami serwisu Topface – informacje takie mogą być wykorzystane do szantażowania i wyłudzania pieniędzy od potencjalnych ofiar.”[/i] – komentuje Denis Legezo, ekspert ds. szkodliwych programów, Kaspersky Lab.

Serwis Topface oferuje opcjonalne, płatne usługi. Aby uzyskać do nich dostęp, należy wypełnić dodatkowy formularz i wprowadzić dane dotyczące karty płatniczej. Administracja serwisu nie udostępniła żadnych szczegółów technicznych dotyczących incydentu, zatem na chwilę obecną trudno jest określić, czy atakujący weszli w posiadanie także tych informacji.

Szkody wynikające z ataku mogą być znaczne, jeżeli ofiara korzysta z tych samych danych logowania także w innych serwisach online, takich jak poczta e-mail, serwisy społecznościowe itp. W takim przypadku atakujący automatycznie zyskują dostęp do innych kont ofiary i mogą z nich wykradać dalsze informacje.

Co może zrobić użytkownik, który podejrzewa, że jego dane zostały wykradzione:
– Jeżeli zauważysz, że straciłeś dostęp do swojego konta online, błyskawicznie skontaktuj się z administracją serwisu i zablokuj swój profil.
– Jeżeli używasz tego samego loginu i hasła także w innych serwisach, natychmiast zmień w nich dane logowania.
– Staraj się unikać zapisywania danych dotyczących karty płatniczej w serwisach online, nawet jeżeli wydaje Ci się, że opcja taka znacznie zwiększy wygodę korzystania z nich”.

Więcej informacji: http://www.bloomberg.com/news/2015-01-25/hacker-steals-20-million-passwords-from-unidentified-dating-site.html

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.